FORUM - Fotografia - Portret


Idź do strony 1, 2  Następny  
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
luna
(zobacz zdjecia)


Dołączył: 17 Wrz 2006
Posty: 670

PostWysłany: 2009-04-14 , 23:21:59    Temat postu: Portret Odpowiedz z cytatem

Doszedłem do wniosku, że dobry portret powstaje w dwóch przypadkach (przy zachowaniu oczywiscie reżimu technicznego..w normie:D)
1. Kradniemy chwilę, tę jedną w całym wszechświecie, łapiemy modela za duszę po prostu
2. Mamy mocny związek uczuciowy z modelem.
Reszta to blichtr i sztuczki.
Ciekawym opinii:)
Powrót do góry
Wyślij prywatną wiadomość
mbcoral
(zobacz zdjecia)


Dołączył: 24 Lis 2005
Posty: 38

PostWysłany: 2009-04-15 , 05:13:04    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

..racja..czyli:
ad.1..pakujemy mu sie "w dusze" z buciorami
ad.2.. obcy moglby nas zlinczowac - bliskiemu jakos nie wypada.........;]
Powrót do góry
Wyślij prywatną wiadomość
hose
(zobacz zdjecia)


Dołączył: 06 Sie 2005
Posty: 405

PostWysłany: 2009-04-15 , 06:02:23    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Wystarczy dobry/a model/ka i nabierzecie się bez pudła.. to się nazywa profesjonalne pozowanie Smile
Fotograf jest tylko od panowania nad światłem, dopasowania dalszych planów i trafienia z ostrością.. prozaicznie proste.
Powrót do góry
Wyślij prywatną wiadomość
alekw
(zobacz zdjecia)


Dołączył: 22 Paź 2004
Posty: 154

PostWysłany: 2009-04-15 , 07:58:17    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Gierałtowski to sztuczki czy łapanie za duszę?
Powrót do góry
Wyślij prywatną wiadomość
alekw
(zobacz zdjecia)


Dołączył: 22 Paź 2004
Posty: 154

PostWysłany: 2009-04-15 , 07:59:29    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Hose a u ilu z tych modelek wyłazi dusza?
Powrót do góry
Wyślij prywatną wiadomość
hose
(zobacz zdjecia)


Dołączył: 06 Sie 2005
Posty: 405

PostWysłany: 2009-04-15 , 09:07:07    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

heh Gierałtowskiego na oph by zlinczowali lub po prostu zignorowali za niektóre zdjecia prawdopodobnie, te w kolorze na pewno...Wink
Ja tylko pisze że z dobrym modelem/ką można "oszukać" widza.
Portret to także zdjęcia pozowane gdzie efektem jest zobrazowanie/zagranie jakieś uczucia, emocji lub ich braku nie będące z założenia "obrazem duszy" portretowanego.
Zakładając też że tematem/modelem nie jest osoba znana publicznie uważam że można widza oszukać, że uzna on obraz za autentyczny, porywający i "z duszą".. potrzebni do tego są tylko doświadczeni zawodowcy po obydwu stronach obiektywu.
Powrót do góry
Wyślij prywatną wiadomość
hose
(zobacz zdjecia)


Dołączył: 06 Sie 2005
Posty: 405

PostWysłany: 2009-04-15 , 09:09:17    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

alekw napisał:
Hose a u ilu z tych modelek wyłazi dusza?


nie wiem, nie mam "dostępu" do modelek na tym poziomie pozowania... po prostu mnie na nie nie stać Smile
Powrót do góry
Wyślij prywatną wiadomość
luna
(zobacz zdjecia)


Dołączył: 17 Wrz 2006
Posty: 670

PostWysłany: 2009-04-15 , 19:01:29    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Ale z drugiej strony, na okładkach gazet z modą wiele świetnych portretów..a zapamiętaliście ile z nich?
A to na przykład http://www.mediabistro.com/content/archives/04/09/17/sa.jpg znacie?
Powrót do góry
Wyślij prywatną wiadomość
hose
(zobacz zdjecia)


Dołączył: 06 Sie 2005
Posty: 405

PostWysłany: 2009-04-15 , 19:58:33    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

http://www.marcgouby.com
zakładkę "personal" polecam

http://www.art-dept.com/artists/toledano/index.html
"deys with my father" (!) w zakładce portrety
Szczególnie polecam własnie te zakładkę własnie tego autora który głównie zajmuje się fotografia reklamowa w całkiem innym stylu..a tu nagle jak grom z jasnego nieba te zdjęcia..za każdym razem jak to oglądam mam łzy w oczach..nie mówcie nikomu, ok?
Powrót do góry
Wyślij prywatną wiadomość
luna
(zobacz zdjecia)


Dołączył: 17 Wrz 2006
Posty: 670

PostWysłany: 2009-04-15 , 20:30:13    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Marc Gouby, Boxers najpierw obejrzałem...świetne, akty tez mz z najwyższej półki. Toledano...jakbyś potwierdzał moją tezę...piękne zdjęcia, zostające na dłużej....nie obarczone oczekiwaniami edytora, publiczności...dzięki, wrócę tam nie raz:)
Powrót do góry
Wyślij prywatną wiadomość
hose
(zobacz zdjecia)


Dołączył: 06 Sie 2005
Posty: 405

PostWysłany: 2009-04-15 , 20:51:42    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

luna napisał:
Marc Gouby, Boxers najpierw obejrzałem...świetne, akty tez mz z najwyższej półki. Toledano...jakbyś potwierdzał moją tezę...piękne zdjęcia, zostające na dłużej....nie obarczone oczekiwaniami edytora, publiczności...dzięki, wrócę tam nie raz:)


Wiesz..potwierdza czy nie potwierdzam.. fotografia portretowa jest baaardzo szerokim pojęciem
trzeba mieć świadomość że mieści się w nim i genialny łapacz dusz i genialny hochsztapler i nie jest to istotne jeśli zdjęcie zostaje w głowie.
popatrz na zdjecia Dragana, te z anonimowymi modelami/kami, mi zostały.
Powrót do góry
Wyślij prywatną wiadomość
luna
(zobacz zdjecia)


Dołączył: 17 Wrz 2006
Posty: 670

PostWysłany: 2009-04-15 , 21:11:48    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Idąc dalej podobnie portrety Annie Leibovitz..te robione Susan Sontag, i ludziom, o których nic nie wiem..Nie deprecjonuję wartości fotografii komercyjnej, czesto podziwiam, choćby Dovima i Słonie..zakładajac wątek miałem na myśli portret jako sposób na pokazanie człowieka...spośród Twoich naprawdę dobrych zdjęc z rozmaitymi modelkami i tak najlepsze dla mnie było zdjecie Twojej żony? z papierosem przy swiecach...ot, taki ze mnie dziwak:)
Powrót do góry
Wyślij prywatną wiadomość
hose
(zobacz zdjecia)


Dołączył: 06 Sie 2005
Posty: 405

PostWysłany: 2009-04-15 , 21:13:40    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Smile
Powrót do góry
Wyślij prywatną wiadomość
suro
(zobacz zdjecia)


Dołączył: 19 Gru 2006
Posty: 85

PostWysłany: 2009-04-16 , 21:25:53    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Luna ja się trochę z tobą zgodzę w obu przypadkach
Powrót do góry
Wyślij prywatną wiadomość
dzidek
(zobacz zdjecia)


Dołączył: 14 Paź 2002
Posty: 436

PostWysłany: 2009-04-16 , 21:47:51    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

"Inny jest cel fotografowania Modelki, a inny Człowieka. Modelka jest ze swej natury bezosobowa.
Model amatorski czy profesjonalny, w zależności od przeznaczenia fotografii, podczas pozowania pełni rolę przedmiotu lub rolę żywego manekina. Model ma wymiary i właściwości, które decydują o jego atrakcyjności i cenie za godzinę pracy : wysokość, masa, obwód, kształty konturów i zachwycających wypukłości, także jakość skóry klasy "lux" - bez skaz, zmarszczek. Model profesjonalny podczas reklamowej sesji zdjęciowej nie jest portretowany, brutalnie mówiąc jest używany jak piękny przedmiot żywy do atrakcyjnego pokazywania pięknych przedmiotów matwych : sukienek, kosmetyków, limuzyn itp.

Czy zdjęcia takie przekazują jakąś prawdę o osobach zaangażowanych do roli modelek ponad tę, że mają piękne twarze, włosy zdrowe aż po same końce, zgrabne ciała i długie nogi?

Nie.

( dlatego właśnie nie komentuję raczej zdjęć ślicznych modelek, bo w Fotografii interesuje mnie przede wszystkim Człowiek )

A zdjęcie modela to nie Człowiek przedstawiony na zdjęciu.

Dlaczego ?

Dlatego, że zdjęcie Człowieka przedstawia Osobę, Przedstawia, a nie pokazuje.
Zdjęcie Człowieka nie jest też wcale obiektywne. Jeśli jest artystyczne to jest obrazem subiektywnym.
W zdjęciu Człowieka widać jakąś część prawdy o fotografowanej osobie, ale fotografujący wnosi także swoje o niej wyobrażenie, swój komentarz. To tworzy fundamentalne różnice.
Przedstawić w zdjęciu Człowieka w sposób opowiadający jakąś historię to naprawdę sztuka."

Jest już na OPH kategoria glamour. I … bardzo dobrze, tylko, że mało w niej zdjęć. Większość tzw. „portretów”, które powinny się w niej znaleźć ląduje niestety w kategorii „Portret”. Myślę, że wynika to z błędnego rozumienia ( pisałem o tym wyżej ) czym jest tak naprawdę Portret w Fotografii …

Prawdziwe Portrety na tym portalu to dla mnie np. prace Eco czy też Panoko ( skasował niestety portfolio, ale na Jego stronie można coś znaleźć ) - "surowe" zdjęcia pokazujące jakąś Prawdę o Człowieku. Jest na OPH wiecej takich osób ( nie sposób ich tutaj wymienić wszystkich). Dobrym przykładem będzie też Lelo z częścią swoich prac ukazujących człowieka w jego rzeczywistym otoczeniu czy li anturage.

Piszę surowe, w tym znaczeniu, że nie studyjne, bo światło fleszy to coś co nie występuje w przyrodzie ( jak mawia mój kumpel z wydawnictwa ), dlatego konfrontowanie Człowieka z takim światłem rzadko kiedy da efekt Opowieści o tym Człowieku.

Oczywiście, że można posiłkować się światłem sztucznym przy próbie sportretowania Człowieka, jednak tak aby ono dyskretnie dopełniło światło zastane.

Glamour korzysta z fleszy tak nachalnie, że to mnie odstręcza od tego typu fotografii. To światło dodatkowo cyborgizuje i tak już "bezosobowe modelki".

Pomijając większość tych głupot, które wyżej pisałem to nie pasuje mi, że statystyczny Kowalski skupia się na tym żeby pokazać „ładność” modelki-modela, a nie jego osobowość, charakter, tajemnicę itp.

To wszystko to tylko wierzchołek góry lodowej jeśli chodzi o Portret. Możnaby o tym pisać, pisać i pisać ...

Niech więc piszą młodsi ( jeszcze nie wypisani).

Pozdrawiam
Powrót do góry
Wyślij prywatną wiadomość
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu Idź do strony 1, 2  Następny
Strona 1 z 2

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach



 
 

© 2001 - 2009 OnePhoto.net

reklama |  kontakt |  zasady |  regulamin |  faq |  zgłoś błąd