FORUM - Technika, sprzęt, obróbka - Canon/Nikon/Sony/Pentax


Idź do strony 1, 2, 3  Następny  
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
noolan
(zobacz zdjecia)


Dołączył: 14 Cze 2006
Posty: 3

PostWysłany: 2009-03-24 , 17:30:51    Temat postu: Canon/Nikon/Sony/Pentax Odpowiedz z cytatem

Tak jak w temacie, interesują mnie wasze opinie na temat danych marek, a właściwie konkretnych modeli. Zdaję sobie sprawę, że podobne tematy były wałkowane na tym jak i na innych forach wielokrotnie, lecz w większości opinie i komentarze tam zamieszczanie nie dostarczają mi zadowalających informacji, gdyż osoby wypowiadające się w większość miały do czynienia tylko z jedną lustrzanką, którą zresztą sami posiadają i będą bronić jej za wszelką cenę, że jest ona najlepsza z możliwych w swojej klasie cenowej. Drugą grupą byli zwolennicy i obrońcy tylko jednego słusznego systemu, którym jest albo Canon, albo Nikon. Dlatego ja swoje pytania kieruję się do osób, które od dłuższego już czasu zajmują się fotografią i mieli do czynienia, czyli przez pewien czas użytkowali dłużej różne modele lustrzanek, a najlepiej różnych marek. Wiem, że jest to niezwykle trudne, gdyż niejako osoby zajmujące się fotografią „wiążą się” z danym systemem aby uniknąć kosztownych rozwiązań związanych z wymianą całej optyki, a wymieniając jedynie body.
Do rzeczy bo trochę się rozpisałem. Planuję zakup swojej pierwszej lustrzanki i nie chcę wyrzucać pieniędzy w błoto, a jednocześnie nie chcę, aby moje przywiązanie do firmy Sony zadecydowało wyborze aparatu, dlatego też zacząłem od przeanalizowania rynku lustrzanek w interesującym mnie przedziale cenowym. Z pośród kilku marek uznałem jedynie 4 za dostatecznie interesujące i godne uwagi, a mianowicie jest to 2 potentatów czyli Canon i Nikon, a także Sony i Pentax. Tak jak napisałem wcześniej cena jak najbardziej ma tu znaczenie, nie może być ona zbyt wygórowana, górna granicą jest kwota ok. 3000 zł.

Zacząłem wybierać i tak z najtańszej półki zainteresował mnie jedynie Sony A200 gdyż nie znalazłem konkurenta, który oferowałby w tej cenie lepszy stosunek jakośc/cena.
Zastanawia mnie jedynie czy aparat ten jest w ogóle godny uwagi, gdyż czytałem opinie, że jest to raczej „zaawansowany kompakt”, a nie lustrzanką i nie jest wart uwagi, wiadomo, że posiadacze wybuchli oburzeniem, że jest on doskonały itd. dlatego też kolejną grupą są dla mnie 2 aparaty, jeden dedykowany ponownie przez Sony, czyli A300, a drugim jest Canon EOS-1000D. Za niewiele wyższa cenę mamy do wyboru 2 aparaty, które zbierają dość pochlebne recenzje. Mówi się jednak, że 1000D to pozycja dla kreatywnych, aparat zbiera dużo pochwał w końcu to Canon, marka z tradycją, która mówi sama za siebie. Wydaje mi się pozycją bardzo ciekawą dla początkujących podobnie zresztą jak A300, czyli starszy brat A100 i jego następcy A200. Za wadę Sony niektórzy uznają matryce, które w przypadku tej firmy są matrycami CCD, a nie jak w przypadku konkurencji uznawane za lepsze CMOS, zastanawia mnie czy faktycznie tak jest, bo skoro tak, to jak wytłumaczyć fakt, że Sony jest producentem matryc CMOS z tego co wiem do Nikon’ów, a sam w swoich podobnych modelach daje właśnie matryce CCD. Czy chodzi tu o politykę cenową, bo nie ulega wątpliwości, że ceny firmy Sony są atrakcyjne. Może właśnie montowanie tych matryc pozwala na konkurencyjne cięcie cen. Do zalet Sony zalicza się między innymi wbudowaną w body stabilizację obrazu, która podobno jest na przyzwoitym poziomie. Piszę podobno, bo mimo, że trzymałem taki aparat w ręku nie miałem okazji robić nim zdjęć. Zarzuca się również, że wykonanie nie należy do najsolidniejszych, mnie osobiście ono nie raziło, więc temat ten zostawiłbym w spokoju.
Kolejną grupą aparatów, które mnie zainteresowały były: ponownie Sony tym razem A350, Nikon D60, Pentax K200D i Canon EOS-450D. Zacznę może od Nikona, który został zdyskwalifikowany na wstępie, gdyż większość zdań była dość zgodna, że szkoda przepłacać i już lepiej kupić model D40x dający praktycznie te same możliwości, a sporo tańszego. Twierdzono również, że jeśli już to lepiej trochę dołożyć i kupić D80 mającego większe możliwości, dlatego zwracam się z pytaniem, czy faktycznie jest tak jak większość twierdzi i Lepiej dokonać wyboru, między D40x i dopłatą kilkuset złotych, aby stać się posiadaczem modelu D80. Przejdźmy dalej… Sony A350, aparat ten zbiera wiele pochwał, nawet wśród użytkowników systemu Canon i Nikon, jednak często zarzuca się, że jest to nic innego jak A300 doładowana w kilka megapixeli, jeśli faktycznie tak jest, jestem skłonny nie przepłacać dodatkowych kilkuset złotych za 4 megapixele… Jeśli jest to opinia nie prawdziwa i lustrzanka ta daje lepsze możliwości niż A300 jak najbardziej mnie interesuje. Pentax K200D, aparat którym miałem przyjemność się bawić kilkukrotnie, nie wywarł on na mnie jakoś szczególnego wrażenie, ale może to być spowodowane, że korzystałem z niego na wieczornych imprezach w raczej ciemnych pomieszczeniach, których byłem zmuszony do korzystania z wbudowanej lampy błyskowej. Wziąłem go jednak pod uwagę, gdyż zbiera on dobre opinie. Pora na Canona. 450D to jedna z tych lustrzanek, z którymi miałem również przyjemność się „bawić” i wywarł na mnie znacznie lepsze wrażenie niż Pentax, prawdopodobnie jest to spowodowane faktem, że 450-tkę miałem przyjemność sprawdzić „w terenie”. Aparat zbiera bardzo pochlebne opinie podobnie zresztą jak konkurencja, z tą różnicą, że można o nim znaleźć znacznie więcej opinii i komentarzy niż na temat konkurencji, spowodowane jest to prawdopodobnie popularnością tego modelu.
Ostatnim modelem, którym byłbym zainteresowany jest w/w Nikon D80, ciężko tu się doszukiwać specjalnie złych komentarzy, aparat zbiera w większości pozytywne opinie wśród komentujących, ciężko również moim zdaniem znaleźć dla niego konkurenta w tej cenie.
Wśród nie wymienionych tu modeli, a takich które mogłyby mnie ewentualnie zainteresować był jeszcze Pentax K-M, ale nie mogłem znaleźć żadnych konkretnych opinii na jego temat, dlatego też odrzuciłem go. Ciekawą opcją wydawał mi się również Sony A700, ale z racji tego, że jak na moją kieszeń cena jest zbyt wygórowana, jego również odrzuciłem.

Kilka informacji o mnie, które mogą się przydać. Interesuję się fotografią od dłuższego czasu, lecz do tej pory bardziej od strony widza i fana. Zamierzam zakupić lustrzankę, a co za tym idzie nastawić się na któryś z systemów, by ewentualnie w przyszłości wymieniając aparat na nowszy, ograniczyć koszty do minimum i móc pozostać przy szkłach, które posiadam. Nie zamierzam zajmować się fotografią profesjonalnie, lecz amatorsko, co nie znaczy, że zamierzam stawiać sobie poprzeczkę nisko. Dlatego też kieruje do was kilka pytań:
1. Po pierwsze czy opłaca się inwestować na początek 1500zł w sprzęt, czy jednak lepiej przeznaczyć 3000zł i kupić od razu coś lepszego? Chodzi bowiem o fakt, czy na początek inwestując 3000zł będę w stanie wykorzystać w pełni możliwości tego sprzętu, czy po prostu przepłacę, a efekt który otrzymam, byłby taki sam w przypadku tańszego modelu. Czyli, krótko mówiąc jak dużo czasu zajmie mi zgłębianie podstawowych tajników fotografii i poznanie możliwości aparatu, kiedy najtańszy model przestałby mi wystarczać.
2. Czy kupując pierwszą lustrzankę warto kupić ją od razu z KIT’owym obiektywem czy lepiej kupić samo Body a do zaoszczędzonych pieniędzy dołożyć trochę i zakupić ewentualne lepszy obiektyw. Czyli, czy obiektywy KIT’owe są godne uwagi początkujących.
3. W końcu oczekuję waszych rad co do wyboru aparatu z jednej z wymienionych przeze mnie grup cenowych i wskazania, które według was modele są godne uwagi, które według was są przereklamowane, a który model wydaje się wam najwłaściwszy dla początkującego amatora o skromnej kieszeni, takiego jak ja. Oraz jakie akcesoria, szkła itp. radzilibyście mi od razu zakupić przy nabywaniu aparatu.
Oczywiście wszelkie uwagi i komentarze na temat danych modeli ich zalet i wad, a także mojego tekstu jak najmilej widziane 

Z góry dziękuje wszystkim za chęć przeczytania tego jakże długiego i mozolnego tekstu i za podzielenie się ze mną cennymi wskazówkami oraz radami. Nie oczekuję, że opinie będę super obiektywne, w każdej jest pewna doza subiektywizmu, chcę jednak poznać opinię ludzi, którzy siedzą w fotografii od pewnego czasu, a którzy kiedyś podobnie jak ja teraz mieli podobny dylemat.

Pozdrawiam
Noolan
Powrót do góry
Wyślij prywatną wiadomość
jorgus
(zobacz zdjecia)


Dołączył: 21 Paź 2004
Posty: 10

PostWysłany: 2009-03-24 , 19:54:51    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

jesli chodzi o jakosc zdiec, ktore zrobisz wymienionymi aparatami, nie bedzie pomiedzy nimi zadnej roznicy.
bez wzgledu na to, czy kupisz canona 450, sony a300, czy inny tam pentax, nikon itd - w tej klasie bedzie wsjo rawno.
nawet gdy kupisz np. canona 40d lub wymienionego przez Ciebie sony a700 - nie bedzie zadnej roznicy w jakosci tych zdiec ( roznicy, ktora Ty lub inni beda w stanie zauwazyc )
roznice jednak jakies sa, mianowicie roznice w obsludze oraz w parametrach tych aparatow.
najlepszym rozwiazaniem jest wziasc aparat do reki, popatrzec przez wizjer ( tu tez sa roznice, i to spore ) - ktory Ci najlepiej w rece lezy ten kup Smile

wielu fotografujacych powoluje sie na mniej lub bardziej szeroki wybor obiektywow w ich systemach, oraz na ceny tych szkiel, - jest to jak najbardziej istotny punkt, ktory nalezy wziasc pod uwage. niemniej jednak jest faktem niezaprzeczalnym, ze kazdy producent aparatow slr oferuje rowniez szeroka game optyk wymiennych na kazda potrzebe.

jesli chodzi o pentaxy, sa bardzo dobre, matryce maja jedne z lepszych na rynku.

mowisz ze duzo o canonie testow a malo o petaxie, i slusznie twierdzisz ze to ze wzgledu na popularnosc tego np 450d, - racja !
nie myl jednak popularnosci z jakoscia Wink
- fakt ze na 1000 zarejestrowanych samochodow, 950 to vw golfy a tylko jeden porsche, nie swiadczy wcale o tym ze golf jest lepszym autem Wink

zalaczam jeszcze linka do testowanych aparatow ( wzglednie jakosci matryc i dokladnosci zapisu )

pozdrawiam serdecznie i zycze udanych zakupow Smile

http://www.dxomark.com/index.php/eng/DxOMark-Sensor/Camera-rankings
Powrót do góry
Wyślij prywatną wiadomość
jorgus
(zobacz zdjecia)


Dołączył: 21 Paź 2004
Posty: 10

PostWysłany: 2009-03-24 , 20:06:19    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

odnosnie obiektywow tzw. kitowych, z tego co wiem, to wszystkie oferowane szkla jako kitowe ( w klasie amatorskiej ) to "szrot"
a z tego oferowanego szrotu, olympus daje w zestawach kitowych najlepsze, jesli chodzi o jakosc optyczna.
dobre obiektywy "kitowe" zaczynaja sie w klasie "zaawansowany amator" czyli canon 5d, 5d mk2 ( 24-105 L ) dla przykladu.

proponowalbym Ci kupic sam korpus oraz tzw. prime, czyli staloogniskowy obiektym, naogol bardzo jasny, naogol o ogniskowej 50mm,
te szkla nie sa drogie, a koscia optyczna przewyzszaja wszystkie kity wielokrotnie.
Powrót do góry
Wyślij prywatną wiadomość
jorgus
(zobacz zdjecia)


Dołączył: 21 Paź 2004
Posty: 10

PostWysłany: 2009-03-24 , 21:06:55    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

to jeszcze raz ja Smile

soniak a200 jest calkiem spoko, te wypowiedzi ze to zaawansowany kompakt, to bzdura, -1000d, 450d, nikony od d40 do d60, nie maja zadnych dodatkowych funkcji, ktorych a200 by nie mial, - a wrecz przeciwnie.
a200 ma stabilizacje obrazu ( w korpusie )
w canonie i w nikonie placisz za te funkcje za kazdym razem od nowa przy kupnie obiektywow ( no chyba ze nie chcesz jej miec Wink )
Powrót do góry
Wyślij prywatną wiadomość
noolan
(zobacz zdjecia)


Dołączył: 14 Cze 2006
Posty: 3

PostWysłany: 2009-03-24 , 21:47:56    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Dzięki serdecznie za odpowiedź, to co napisałeś jest bardzo przydatne i na pewno wezmę pod uwagę przy zakupie aparatu. Takiej odpowiedzi właśnie oczekiwałem.
Mógłbyś (bo przypuszczam, że jesteś mężczyzną, wybacz jeśli się mylę Razz) mi jeszcze powiedzieć czy miałeś do czynienia z tymi aparatami bliżej, aby przedstawić swoje odczucia odnośnie tych modeli. Druga sprawa, czasami zarzuca się niektórym aparatom, że chodzą po prostu zbyt głośno, tak było w przypadku A100, której zarzucano głośne lustro, czy według Ciebie jest to istotna wada? Moim zdaniem może to być problemem przy np. makrofotografii, gdy może to wystraszyć nasz obiekt, bo już w przypadku fotografowania przyrody czyt.dzikich zwierząt uważam, że do tego celu używa się raczej teleobiektywów, więc nie ma to już tak istotnego znaczenia jak w przypadku małych odległości.
Po Twojej wypowiedzi skłonny jestem raczej do zakupu tańszego body na początek, a ewentualną nadwyżkę zainwestować w lepszy obiektyw być może nawet, uda się rozsądnie kupić 2 szkła.
Powiedz jeszcze co myślisz na temat rynku wtórnego obiektywów, czy warto tam się zaopatrywać, oraz starsze obiektywy z gwintem M42, czy warto zaopatrzyć się w taką przejściówkę i rozejrzeć się na rynku wtórnym za czymś fajnym, czy jednak są jakieś mankamenty i niezgodności między systemem analogowym i cyfrowym i raczej nie zaleca się ich wykorzystywania?
Dzięki za tego linka bardzo przydatny Smile

Pozdrawiam i jeszcze raz dziękuję za odpowiedz Smile
Powrót do góry
Wyślij prywatną wiadomość
marcinsz
(zobacz zdjecia)


Dołączył: 14 Cze 2008
Posty: 10

PostWysłany: 2009-03-24 , 22:18:14    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

a może tak używany D200 albo fuji S 5 PRO?

o canonach/pentaksach/sony się nie wypowiadam bo się nieznam,
kupiłem D80 rok temu i teraz wiem że trzeba było używany d200 kupować
Powrót do góry
Wyślij prywatną wiadomość
noolan
(zobacz zdjecia)


Dołączył: 14 Cze 2006
Posty: 3

PostWysłany: 2009-03-24 , 23:20:17    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Mam to do siebie, że nie lubię kupować za zbytnio używanego sprzętu, zbyt duże ryzyko się z tym wiąże. Może się bowiem okazać, że aparat po pewnym czasie użytkowania ujawni pewne "ukryte" wady Razz Ukryte, ale przez sprzedającego, chcącego w ten sposób pozbyć się badziewia. Kupując nowy produkt mam gwarancję na pewien okres, której raczej nic nie zastąpi. Mimo, że ciężko się czasami dogadać z serwisantem, bo nasze interesy są rozbieżne, istnieje znacznie wyższe prawdopodobieństwo osiągnięcia kompromisu niż w przypadku braku gwarancji Wink Zresztą to o serwisie Nikona właśnie czytałem najwięcej złych opinii Razz
Zresztą aparat jak każdy sprzęt elektroniczny ma swoją żywotność, w przypadku używanego sprzętu czasami może być trudne do określenia czy interesujący nas egzemplarz, nie "przeżył" już większości swojego żywota Razz Więc raczej używanym sprzętem nie jestem zainteresowany... Przynajmniej jeśli chodzi o body.


Ostatnio zmieniony przez noolan dnia 2009-03-25 , 08:13:15, w całości zmieniany 2 razy
Powrót do góry
Wyślij prywatną wiadomość
jorgus
(zobacz zdjecia)


Dołączył: 21 Paź 2004
Posty: 10

PostWysłany: 2009-03-25 , 00:35:28    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

slusznie Smile

wypada jeszcze ogolniej dodac, ze idealnego sprzetu dla wszystkich potrzeb i gustow nie ma.
jeden lupi ciezkie kilogramowe monstra, z jeszcze ciezszymi obiektywami + doczepiony grip i jest z tym szczesliwy, a900 + 24-70 zeiss.
inny zas woli malutki aparacik z malutkim obiektywem, np e420 i pancake 25mm, - mozesz w kieszeni nosic ( lustrzanka )

trzeba zdac sobie sprawe co chcemy robic tym sprzetem, jakie priorytetety mamy.
gdy to pytanie zostanie odpowiedziane, wybor nie jest juz taki trudny.
Powrót do góry
Wyślij prywatną wiadomość
dezerter
(zobacz zdjecia)


Dołączył: 15 Lis 2002
Posty: 45

PostWysłany: 2009-04-01 , 14:01:08    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

ja bym dodal jeszcze jedno do tej ukladanki - nie ma najm niejszzego znaczenia czy kupisz dzis sony pentaxa canona czy nikona - tak jak ktos radzil wybierz to co ci najlepiej w rece lezy. natomist decydujac sie dzis wchodzisz w system i to bedzie w przyszlosci bardzo ciezko/kosztownie zmienic - co z tego ze idealnym aparatem dla mnie na dzis bylby nikon d700? jest super ale mam tak rozbudowany system canona ze zmiana bylaby koszmarnie kosztowna...za 2-3 lata i tak bedziesz uzywal innego body a system zostaje... pomysl o dostepnosci uzywanych szkiel i akcesoriow o nowych takze - z tego powodu dzisiaj ograniczyl bym wybor do nikona i canona bo tylko te dwie marki oferuja w pelni rozbudowany system - sony robi swietne lustrzanki a;e jesztes pewien ze nigdy nie bedziesz potrzebowal dlugiego tele? dzis najdluzsze szklo sony to 300 f2,8 i kosztuje sporo wiecej niz odpowiedniki canona czy nikona. jestes pewein ze 50 1,4 to odpowiedni wybor do twoich zastosowan? w sony masz tylko taka piecdziesiatke w canonie dochodzi jeszcze 1,8 2,5 makro i 1,2 - moze i 1,4 to swietny kompromis ale tylko kompromis... w malych systemach nie masz wyboru....
Kupujac dzis system wybieralbym tylko miedzy canonem a nikonem - dzis wybral bym nikona ze wzgledu na d700 ale kto wie kto i jakie body bedzie robil za 2 lata? 3 lata temu body canona byly lepsze od nikonowskich... a system w tak krotkim czasie sie nie zmieni i tym bym sie bardziej kierowal niz drobnymi roznicami miedzy body...

pozdrawiam

Maciej
Powrót do góry
Wyślij prywatną wiadomość
direktone
(zobacz zdjecia)


Dołączył: 08 Paź 2008
Posty: 142

PostWysłany: 2009-04-01 , 14:30:59    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Dezerter - do Soniacza pasuja wszystki szkla AF Minolty, wiec system jest niezle rozbudowany, niczego tam nie brakuje.
Powrót do góry
Wyślij prywatną wiadomość
dezerter
(zobacz zdjecia)


Dołączył: 15 Lis 2002
Posty: 45

PostWysłany: 2009-04-01 , 14:42:27    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

tylko ze chyba juz ich nie produkuja czy sie myle?
Powrót do góry
Wyślij prywatną wiadomość
direktone
(zobacz zdjecia)


Dołączył: 08 Paź 2008
Posty: 142

PostWysłany: 2009-04-01 , 14:48:21    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

nie mylisz sie, Autor posta pisal jednak ze chce nowe body, o nowosci szklarni nic nie mowil Smile
Powrót do góry
Wyślij prywatną wiadomość
dezerter
(zobacz zdjecia)


Dołączył: 15 Lis 2002
Posty: 45

PostWysłany: 2009-04-01 , 14:55:48    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

wiesz oczywiscie ze sa uzywane minolty sa tez sigmy tamrony itd - wszystko gra i buczy - tylko po co sie ograniczac na starcie - jesli jednak nie ma znaczacych roznic dzis miedzy body tej samej klasy roznych producentow - a wbrew temu co nam staraja sie wmowic w reklamach nie ma kierowalbym sie w pierwszej kolejnosci systemem potem porecznoscia dopiero...
Powrót do góry
Wyślij prywatną wiadomość
direktone
(zobacz zdjecia)


Dołączył: 08 Paź 2008
Posty: 142

PostWysłany: 2009-04-01 , 15:12:18    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Zgadzam sie z toba ale jest jeszcze jeden szczegół, Sony na stabilizacje matrycy a co za tym idzie przy budowaniu szklarni nie trzeba pisac ...

ps. fantastyczne pf, do ulubionych. pozdrawiam.
Powrót do góry
Wyślij prywatną wiadomość
dezerter
(zobacz zdjecia)


Dołączył: 15 Lis 2002
Posty: 45

PostWysłany: 2009-04-01 , 15:51:46    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

wiesz ta stabilizacja ma swoje plusy i minusy zarazem... z zalozenia brzmi super - stabilizacja w kazdym szkle za free.... jeno ze po pierwsze stabilizacja matrycy jest wyraznie gorszym roziazaniem niz stabilizacja obiektywow. Po drugie - ja np uzywam zarowno body cyfrowych jak na film wiec obierktywy stabilizowane maja stabilizacja bez wzgledu na body ktore przypne, po trzecie hmmm np 300 2,8 canona ze stabilizacja i przyzwoity body i tak jest tanszy niz 300 2,8 sony...
Powrót do góry
Wyślij prywatną wiadomość
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu Idź do strony 1, 2, 3  Następny
Strona 1 z 3

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach



 
 

© 2001 - 2009 OnePhoto.net

reklama |  kontakt |  zasady |  regulamin |  faq |  zgłoś błąd