FORUM - Technika, sprzęt, obróbka - rasowanie zdjęć w PS

Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Dariusz Bierawski
(zobacz zdjecia)

PostWysłany: 2009-02-25 , 08:34:41    Temat postu: rasowanie zdjęć w PS Odpowiedz z cytatem

Nigdy nie byłem zwolennikiem nienaturalnego przekazu obrazu lub dzwięku (jestem również audiofilem) ale widzę że bez obróbki w PS zdjęcia mają małe szanse na pochwałe, no z wyjątkiem tych idealnych ale takie się robi jedno na tysiąc (tylko nie mówcie że może w moim przypadku, wielcy zawodowcy też tak uważają). Może aparaty cyfrowe wymusiły tak wielki udział PS w fotografii, nie wiem i chciałbym żeby było tak jak kilkadzisiąt lat temu, jedyna obróbka w ciemni. Jak macie zdanie na ten temat to zapraszam do dyskusji.
Powrót do góry
Wyślij prywatną wiadomość
dzidek
(zobacz zdjecia)

PostWysłany: 2009-02-25 , 10:07:52    Temat postu: KLUB-KR Odpowiedz z cytatem

Dariusz Bierawski napisał:
Nigdy nie byłem zwolennikiem nienaturalnego przekazu obrazu lub dzwięku (jestem również audiofilem) ale widzę że bez obróbki w PS zdjęcia mają małe szanse na pochwałe, no z wyjątkiem tych idealnych ale takie się robi jedno na tysiąc (tylko nie mówcie że może w moim przypadku, wielcy zawodowcy też tak uważają). Może aparaty cyfrowe wymusiły tak wielki udział PS w fotografii, nie wiem i chciałbym żeby było tak jak kilkadzisiąt lat temu, jedyna obróbka w ciemni. Jak macie zdanie na ten temat to zapraszam do dyskusji.

Działał tu kiedyś tzw. "KLUB-KR" (nieformalny). wpisując KLUB-KR w wyszukiwarkę można było dostać się do zdjęć, ale teraz nie za bardzo można.Założenia były takie :

01.05.2005 :
jestem z n u ż o n y masowym wysypem "prac", w których na siłę ratuje się skopane zdjęcia aplikując im w nadmiarze kroplówkę z PSem.Jeśli przypadkowo kliknie mi się na taką miniaturkę to natychmiast uciekam niczego nie pisząc.

24.05.05

"KLUB-KR" czyli Klub krajobrazu rzeczywistego.
Zamieściłem wątek na forum, a w nim :

"Dlaczego taki pomysł?
Ano dlatego, że sztuką jest zrobić nie manipulowane programem graficznym Dobre zdjęcie pejzażowe. Musi być spełnionych kilka warunków :

1.odpowiednia pora dnia dla danego kadru, w której mieści się: kierunek padania promieni słonecznych, ich intensywność, rodzaj przejrzystości powietrza, która je filtruje tak a nie inaczej, zależny od pory dnia układ ewentualnych cieni oraz ich rozkład

2.niebo : niedopuszczalne byłyby kanapki (sam mam w archiwum kilkaset plików ze zdjęciami nieba, z różnych kątów, kierunków świata i ogniskowych, które wklejam jak fotę sprzedaję, ale Tu byłoby to niedozwolone), ponieważ być gdzieś o Dobrej porze to nie wszystko, trzeba jeszcze szczęścia czy też cierpliwości żeby odpowiednie niebo złapać.

3.Filtry : tak, ale nie do podkręcania faktycznych, zastanych warunków (kolorowe połówkowe i pełne) tylko użyte tak żeby pomogły przenieść zastaną rzeczywistość - szaraki całe i połówkowe.
Co do CPL i Velvi to nie wiem, trzeba poddać pod dyskusję.

4.Wykluczone byłyby zdjęcia b&w. Dlaczego? Dlatego, że trudniej jest zrobić Dobre zdjęcie kolorowe niż czarno-białe (tutaj nadmieniam, że nie będę się wdawał w żadne dyskusje o wyższości jednych świąt nad drugimi;-)

5.PieS i zwierzęta pokrewne : tak, dla poprawienia kontrastu, skorygowania błędnego balansu, skanu itp. ale po to by zbliżyć się maksymalnie do zastanego oryginału, a nie po to aby upiększać zdjęcie.

6.DRI i wielokrotne wołanie RAWów - niedopuszczalne.
A czymu ? A tymu, że bez tego jest znacznie trudniej, a ma być Trudno, bo Rzetelna fotografia krajobrazowa jest Sztuką, jest to trudniejsze niż portret czy studyjny akt gdzie reżyserujemy wszystko dokładnie i mamy pełną kontrolę nad światłem, tłem itp.

Z doświadczenia wiem, że zrobić w ten sposób zdjęcie jest trudno, wymaga to :
znajomości tematu, szczęścia i cierpliwości, czasami trzeba być w tym samym miejscu wiele razy o różnych porach dnia i roku żeby Coś trafić.

Po co napisałem ten post?
Napisałem, bo mierzi mnie wysyp podkręcanych niemiłosiernie zdjęć, których nie ma w Rzeczywistości i umieszczanie ich w kat. Krajobraz. Zrobiłem kilkadziesiąt tysięcy takich zdjęć i naprawdę trudno mi uwierzyć, że to na co patrzę jest rejestracją warunków zastanych jak informują Autorzy pod zdjęciami.

Dlaczego dopuszczalne byłoby w takim razie używanie szarych filtrów ktoś spyta?
Ano, dlatego, że po pierwsze trzeba je mieć ,a po drugie trzeba umieć się nimi posługiwać na miejscu, nie w domciu ,przy komputerku , powtarzając do upadłego operacje aż coś wyjdzie Wink. Poza tym pomagają one zarejestrować warunki zastane, to oczywiste ...

Generalnie piszę to wszystko bo w dobie PSa Rzetelna i Prawdziwa fotografia krajobrazowa dewaluuje się na rzecz owych zamieszczanych, kręconych dziwadeł.

One owszem, pewnie miałyby rację bytu, ale po wojnie atomowej kiedy pyły idą do atmosfery, a krajobraz promieniuje Wink.

I na koniec - chcę patrzeć na Zdjęcia, chcę się zachwycać Rzeczywistością Zastaną, a nie gównianymi pikselami generowanymi przez komputer.
No cholera, nie chcę być cyborgiem ...
Pzdr."

25.05.05.W podsumowaniu postu o KR :

"Chęć uczestnictwa zgłosiły następujące osoby :

dziadek
gar
xunilek
tachyon
szemrana
akustyk
prezesooo - prawdopodobnie
lontek

Kwestia CPL - tak.

Parę słów na koniec :

nie chodzi o to żeby cofać się do początków fotografii ,
nie w tym rzecz Wink Również nie w tym żeby zamieszczać pospolite fotki i "ochać", "achać" i szczytować tylko dlatego, że są naturalne, rzeczywiste...

Chodzi o to, żeby pokazywać ciekawe kadry w ciekawym świetle tak jak je Matuś Natura maluje ...

Poziomy, kontrasty, nasycenie, ostrzenie po kompresji - oczywiście tak, ale nie po to żeby upiększyć, ale po to by Zbliżyć się w prezentacji do przedstawienia warunków zastanych.

Proponuję na początku w opisie pod zdjęciem zamieszczać "KLUB-KR".
Będzie wtedy można bez problemu w archiwum takie zdjęcie znaleźć i nie trzeba głowy Adminowi zawracać tworzeniem nowej kategorii.
W opisie szczegółowo : czym, kiedy, jak i dlaczego

Na koniec o b&w - mamy piękną polską szkołę krajobrazu w b&w.
Po co wyważać otwarte drzwi i powielać.
Zróbmy więc na odwyrtkę."

23.08.06
Marusek o KLUBIE-KR :

"O Klubie KR mysle wiec nie tyle jako o fotografii lepszej, szlachetniejszej, wymagajacej a raczej jako o PROMOCJI tego, co jest mysleniem i technika fotograficzna. W odroznieniu od technik komputerowych. Dlatego tez nie wlaczalbym na sile do K-KR prac, ktore stoja w sprzecznosci z pierwotnymi zalozeniami klubu, ale tez w zadnym wypadku nie twierdzil, ze prace k-KR sa bardziej wartosciowe czy lepsze. Ich wartosc lezy w samym podejsciu do fotografowania.
Dobrze mysle Dzidek?"

Bardzo dobrze myślisz Marusku. KLUB-KR nie "puszy się" i nie stawia ponad. Nie jest bardziej wartościowy czy lepszy.
Chodzi właśnie o podejście do fotografowania ..."

KONIEC. To było dawno i nie prawda Wink
Powrót do góry
buran
(zobacz zdjecia)

PostWysłany: 2009-02-25 , 11:32:13    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

A składanki w formie panoram można zaliczyć do klubu ? Bo to mi sie ostatnio podoba. Reszta jak najbardziej. Pozdrawiam.

Panoramy? Myślę, że tak. Pozdrawiam
Powrót do góry
zapolska
(zobacz zdjecia)

PostWysłany: 2009-02-25 , 18:13:43    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Daruś, nawet gdybyś szczekał i ogonek miałbyś długi, u ciebie i tak nie da się niczego podrasować !
Powrót do góry
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Strona 1 z 1

Skocz do: