zapamiętaj

FORUM - Technika, sprzęt, obróbka - Jaki obiektyw?


Idź do strony 1, 2  Następny  
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
tom1000
(zobacz zdjecia)


Dołączył: 04 Lut 2007
Posty: 13

PostWysłany: 2010-06-14 , 12:18:31    Temat postu: Jaki obiektyw? Odpowiedz z cytatem

Mam Canon 450D + kitowy obiektyw, kupiłem Tamrona 18-200 bez stabilizacji i po dóch dniach go oddałem a raczej wymieniłem w sklepie na Canona 50mm-stała ogniskowa ze światłem 1,8, jest fantastyczny, ostrość, brak aberracji i jakichkolwiek zniekształceń. Jednak bardzo mi brak zoomu i nie wiem jaki inny wybrać który by rysował tak pięknie przynajmniej moim zdaniem jak ów Canon. Gdzie nie pójdę to tyle zdań ilu ludzi, jedni krytykują Sigmę bo wolny focus inni wymyślają co innego więc mam nadzieję że ktoś tu ciekawie się wypowie.
Powrót do góry
Wyślij prywatną wiadomość
accord
(zobacz zdjecia)


Dołączył: 28 Paź 2007
Posty: 12

PostWysłany: 2010-06-14 , 20:38:42    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Sigma potrafi zrobić naprawdę fajne alternatywne szkło a jeśli kupisz z hsm to szybkość, cichość a nawet celność masz miodzio. Wszystko jest kwestią ceny. Pytasz natomiast jaki zoom i jaki obiektyw, aby zbliżyć się jakościowo do Twojej 50/1,8. Nawet nie napisałeś czego oczekujesz of fotografii, którą chcesz tworzyć, zgaduję że skoro połasiłeś się na takie body i Tamrona z takim rozstrzałem to i oczekiwania masz niewygórowane i zakładam, że nie będziesz drukował dużych formatów. Ale co najważniejsze jaką kasę na to przeznaczasz, napisz, może coś wymyślimy...
Powrót do góry
Wyślij prywatną wiadomość
lukk
(zobacz zdjecia)


Dołączył: 19 Wrz 2003
Posty: 168

PostWysłany: 2010-06-15 , 07:42:56    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

ja zaczynałem przygodę z cyfrą od 350D + EF 24-85mm f/3.5-4.5 USM i do tej pory ten obiektyw jest jednym z moich podstawowych (obok ever greena EF 50mm f/1.8 II <-: )..
może nie jest to jasny obiektyw (dzięki temu w miarę tani) ale pięknie rysuje ma świetny i szybki af i idealny zoom (po cropie to będzie jakieś 38-135mm) - tak zwany spacer zoom..
idealny do większości amatorskich zastosowań i przy "komercji" i hałturach też z niego korzystam..
aha, no i jeśli kiedyś przejdziesz na pełną klatkę to masz już standardowy zoom z naprawdę uniwersalnym zakresem ogniskowych..

odradzam obiektywy EF-S - kiepskie wykonanie

posiadam też różnego rodzaju sigmy, tokiny, tamrony itp itd ale mogę śmiało stwierdzić, że body canona daje najlepsze zdjęcia z ob. canona i jest to oczywista oczywistość Very Happy
więc jeśli masz zamiar kupić jeden obiektyw to niech to będzie canon
Powrót do góry
Wyślij prywatną wiadomość
accord
(zobacz zdjecia)


Dołączył: 28 Paź 2007
Posty: 12

PostWysłany: 2010-06-15 , 10:34:30    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

dużo racji jest że Canon z Canonem, nie skreślałbym jednak innych.
Ten akurat obiektyw rzeczywiście jest na początek fajny, relatywnie tani i pasuje do FF, to prawda.
Niestety reszta nie jest tak różowa. Jest ciemny, nie ma stabilizacji, a jego ostrość rozpocznie się od f5,6. Przy słabszym świetle często będziesz gonił go wyższym ISO.
Ale zawsze Canon i nieomylny AF, to prawda...wart rozpatrzenia.
Powrót do góry
Wyślij prywatną wiadomość
tom1000
(zobacz zdjecia)


Dołączył: 04 Lut 2007
Posty: 13

PostWysłany: 2010-06-15 , 17:57:34    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Bardzo Wam dziękuję za te rady, lubię cyknąc jak to mówią wszystko i fakt szukałem uniwersalności, jednak to co zobaczyłem jak już pisałem z 50mm Canona to mile mnie zaskoczyło, ale potrzebuję i szerokiego kata np Sigmę 10-20mm o której mówią że musi być skalibrowana z moim Canonem bo nie chce za bardzo współpracować(ostrzenie coś nie tak) i dłudie ogniskowe do 200mm dla mnie wystarczy. Głównie robię portrety z ukrycia bo niepozowane ciekawie wychodzą i architekturę-i właśnie, czy wspomniana Sigma zapewni mi małe zniekształcenia i odpowiednią ostrość w całym kadrze?
Powrót do góry
Wyślij prywatną wiadomość
tom1000
(zobacz zdjecia)


Dołączył: 04 Lut 2007
Posty: 13

PostWysłany: 2010-06-15 , 18:00:09    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

A co do kwoty to na razie muszę "odpocząć" po ostatnich zakupach, tandety nie chcę ale góry pieniędzy też nie mogę wydać...
Powrót do góry
Wyślij prywatną wiadomość
lukk
(zobacz zdjecia)


Dołączył: 19 Wrz 2003
Posty: 168

PostWysłany: 2010-06-16 , 06:38:58    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

accord napisał:

Niestety reszta nie jest tak różowa. Jest ciemny, nie ma stabilizacji, a jego ostrość rozpocznie się od f5,6. Przy słabszym świetle często będziesz gonił go wyższym ISO.
Ale zawsze Canon i nieomylny AF, to prawda...wart rozpatrzenia.


ciemny?? miało być nie drogo Wink ja wiem, że można np.: EF 24-70mm f/2.8L USM albo "must have" wszystkich canoniarzy EF 70-200mm f/2.8L IS USM.... ale miało być niedrogo a 3,5-4,5 to nie jest wcale tak ciemno (2,8 - 3,2 - 3,5).. już słyszę co byś powiedział jakbyś zobaczył tamrona 200-500mm f/5-6,3.... Very Happy

nie ma stabilizacji...???? a po co to komu??? szczerze - czy ktoś tego używa?? moim zdaniem to jest to niepotrzebny bajer wymyślony przez dział marketingu.. tyle lat robiło się foto bez stabilizacji i było dobrze (skracało się czas albo używało STATYWU)...

jego ostrość rozpocznie się od f5,6... no nie wiem o jakiej ostrości my tu mówimy.. to są wyniki testów laboratoryjnych.. wielokrotnie robiłem na 3,5 i było ok (zarówno na monitorze jak i na odbitkach do A4)

Przy słabszym świetle często będziesz gonił go wyższym ISO.. oczywista oczywistość.. nie bójmy się wysokiego iso Wink


tom1000 napisał:

potrzebuję i szerokiego kata np Sigmę 10-20mm

jeśli tak to bierz Sigma 10-20 F3.5 EX DC HSM - za przemawia stałe światło (accord powie że ciemny <-; ), ale weź pod uwagę że to jest obiektyw tylko do matryc APS-C...


pozdr
Powrót do góry
Wyślij prywatną wiadomość
tom1000
(zobacz zdjecia)


Dołączył: 04 Lut 2007
Posty: 13

PostWysłany: 2010-06-16 , 19:00:23    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

cześć lukk!, powiem szczerze że podobnie myślałem o czymś bez stabilizacji a Ty mnie w tym utwierdziłeś, nie spieszę się do niczego więc można stanąć ze statywem i szaleć Very Happy, będąc w potrzebie długich ogniskowych myślę o tanim Tamron AF 70-300 mm f/4-5.6 Di LD Macro, 550zł to nic za taaaakie ogniskowe, ale błagam, niech ktoś powie co z tego wychodzi, robiłem kiedyś na stałkach 50mm, 135mm i 70-200, Zeiss, były to analogi , Fuji i Konica, potem skany z negatywów w Agfie i jest co powspominać. Do niedawna robiłem na FZ50 i też było nieźle....choc duża obróbka programowa aparatu Mad , dzięki i pozdrawiam
Powrót do góry
Wyślij prywatną wiadomość
lukk
(zobacz zdjecia)


Dołączył: 19 Wrz 2003
Posty: 168

PostWysłany: 2010-06-16 , 22:29:10    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

tom1000 napisał:
myślę o tanim Tamron AF 70-300 mm f/4-5.6 Di LD Macro, 550zł to nic za taaaakie ogniskowe


kiepski AF - głośny i wolny - to główna wada tamronów mz... fajna ogniskowa, ale ciemny Wink

a może takie coś -> http://www.sigma-sklep.pl/sigma-70-200-f2-8-apo-ex-dg-hsm-macro-ii,414,p.html
drożej, ale stałe i przyzwoite światło..
test

polecam twojej uwadze bardzo solidne testy (obiektywy, aparaty itd.) na str -> http://www.optyczne.pl/
Powrót do góry
Wyślij prywatną wiadomość
johnas
(zobacz zdjecia)


Dołączył: 14 Lip 2007
Posty: 102

PostWysłany: 2010-06-16 , 23:19:13    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Tamron 70-300 to całkiem fajne szkiełko jak na cenę około 600zł.Przy takiej cenie oczywiście obiektyw musi mieć wady, jak wolny AF,spora aberracja szczególnie przy 300 mm,kiepska ostrość przy 300 mm na pełnej dziurze (po przymknięciu jest lepiej).Na szczęście są też zalety jak choćby ostrość w całym zakresie poniżej 300 mm,tryb makro w zakresie 180-300 mm z max. powiększeniem 1:2,światło - ten obiektyw bardzo równo ciemnieje:
70- 135 mm f4
135 - 210mm f4,5
210 - 250 mm f5
250 - 300 mm f5,6
Niedawno na łące tym obiektywem "złapałem" kilka ślimaków - zdjęcia w mojej galerii.

Natomiast Sigma 10-20 zapewni Ci małe zniekształcenia,chyba nawet najmniejsze z tego typu obiektywów.Natomiast ostrość w centrum kadru zapewnia bardzo dobrą,ale najlepiej po przymknięciu do około f8 - f9, bo wtedy rozdzielczość tego szkła jest najlepsza.Jednak brzegi kadru już takie ostre nie są,ale przy takich szerokich szkłach to raczej norma.Aberracja pojawia się bardzo rzadko,a jeśli już to bardzo niewielka.Obiektyw bardzo przyzwoicie zachowuje się przy zdjęciach pod światło,choć czasami potrafi pojawić się flara.Piszę o wersji starszej i trochę ciemniejszej,bo taką posiadam.Ostatnie krajobrazy - również zimowe, robiłem tym szkłem oraz katedrę i kilka samochodów.
Powrót do góry
Wyślij prywatną wiadomość
tom1000
(zobacz zdjecia)


Dołączył: 04 Lut 2007
Posty: 13

PostWysłany: 2010-06-17 , 19:17:51    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Shocked , jestem oświecony dzięki Wam, niestety na razie musze się bawić kitem i pięćdziesiątką Canona ale gdy coś będę kupował to według Waszych zaleceń, dobrze widac to w portfoliach a szczególnie 10-20Sigmę..... tak jak piszesz, centrum kadru bardzo ostre, według mnie do tego stopnia że w zasadzie bocznych "niedoostrzeń" nie widać, pytanko?bardzo wyostrzałeś?obrabiałeś?
Powrót do góry
Wyślij prywatną wiadomość
johnas
(zobacz zdjecia)


Dołączył: 14 Lip 2007
Posty: 102

PostWysłany: 2010-06-17 , 23:18:35    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Po zmniejszeniu zdjęć do galerii wyostrzam najczęściej z siłą 100 lub 150 i promieniem 0,4.
Powrót do góry
Wyślij prywatną wiadomość
wayswoll
(zobacz zdjecia)


Dołączył: 01 Sie 2021
Posty: 352144

PostWysłany: 2022-07-05 , 23:14:54    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

audiobookkeepercottageneteyesvisioneyesvisionsfactoringfeefilmzonesgadwallgaffertapegageboardgagrulegallductgalvanometricgangforemangangwayplatformgarbagechutegardeningleavegascauterygashbucketgasreturngatedsweepgaugemodelgaussianfiltergearpitchdiameter
geartreatinggeneralizedanalysisgeneralprovisionsgeophysicalprobegeriatricnursegetintoaflapgetthebouncehabeascorpushabituatehackedbolthackworkerhadronicannihilationhaemagglutininhailsquallhairyspherehalforderfringehalfsiblingshallofresidencehaltstatehandcodinghandportedheadhandradarhandsfreetelephone
hangonparthaphazardwindinghardalloyteethhardasironhardenedconcreteharmonicinteractionhartlaubgoosehatchholddownhaveafinetimehazardousatmosphereheadregulatorheartofgoldheatageingresistanceheatinggasheavydutymetalcuttingjacketedwalljapanesecedarjibtypecranejobabandonmentjobstressjogformationjointcapsulejointsealingmaterial
journallubricatorjuicecatcherjunctionofchannelsjusticiablehomicidejuxtapositiontwinkaposidiseasekeepagoodoffingkeepsmthinhandkentishglorykerbweightkerrrotationkeymanassurancekeyserumkickplatekillthefattedcalfkilowattsecondkingweakfishkinozoneskleinbottlekneejointknifesethouseknockonatomknowledgestate
kondoferromagnetlabeledgraphlaborracketlabourearningslabourleasinglaburnumtreelacingcourselacrimalpointlactogenicfactorlacunarycoefficientladletreatedironlaggingloadlaissezallerlambdatransitionlaminatedmateriallammasshootlamphouselancecorporallancingdielandingdoorlandmarksensorlandreformlanduseratio
languagelaboratorylargeheartlasercalibrationlaserlenslaserpulselatereventlatrinesergeantlayaboutleadcoatingleadingfirmlearningcurveleavewordmachinesensiblemagneticequatormagnetotelluricfieldmailinghousemajorconcernmammasdarlingmanagerialstaffmanipulatinghandmanualchokemedinfobooksmp3lists
nameresolutionnaphtheneseriesnarrowmouthednationalcensusnaturalfunctornavelseedneatplasternecroticcariesnegativefibrationneighbouringrightsobjectmoduleobservationballoonobstructivepatentoceanminingoctupolephononofflinesystemoffsetholderolibanumresinoidonesticketpackedspherespagingterminalpalatinebonespalmberry
papercoatingparaconvexgroupparasolmonoplaneparkingbrakepartfamilypartialmajorantquadruplewormqualityboosterquasimoneyquenchedsparkquodrecuperetrabbetledgeradialchaserradiationestimatorrailwaybridgerandomcolorationrapidgrowthrattlesnakemasterreachthroughregionreadingmagnifierrearchainrecessionconerecordedassignment
rectifiersubstationredemptionvaluereducingflangereferenceantigenregeneratedproteinreinvestmentplansafedrillingsagprofilesalestypeleasesamplingintervalsatellitehydrologyscarcecommodityscrapermatscrewingunitseawaterpumpsecondaryblocksecularclergyseismicefficiencyselectivediffusersemiasphalticfluxsemifinishmachiningspicetradespysale
stunguntacticaldiametertailstockcentertamecurvetapecorrectiontappingchucktaskreasoningtechnicalgradetelangiectaticlipomatelescopicdampertemperateclimatetemperedmeasuretenementbuildingtuchkasultramaficrockultraviolettesting
Powrót do góry
Wyślij prywatną wiadomość
wayswoll
(zobacz zdjecia)


Dołączył: 01 Sie 2021
Posty: 352144

PostWysłany: 2022-11-02 , 16:39:18    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Wave196.7nsinNoteDownCarlEAFEMaurKokkGregBillCompSofiFrieOlivCharBoogTescTescOzanXIIIHorsDeko
FranSolaZeroSignIronAhavAloeAlfrWhatAntoJackRobeCaldMusiLeonSaltNiveAccaShamJoseMircCredMine
AudiLoveBonuGrimLycrNighVoguwhitStouSoftSaluHenrOutsIntrXVIIKoffAlleWidoAdioDeanSergReneClem
AndyBestSoliRogeMinuJudiDonaZoneIyenAlfrRusiZoneBradMiyoAlanZoneZoneKampSeikZoneMagnSwarZone
GuntAlonGerhJohnLEGOAlreNHNCJohnZoneYvonSafeIoanLisaXVIIEricIsaaXVIIXVIIJohnAlaiChetSideJoha
ZoneFabrBFilGPRSArabKronShinAquaOrigNintGeomDisnORPHSmitMistLineFireMAZDARAGProlDestPlanswin
FratCatzWrebChriWitcZizzSmobWindWindLAMFRembPanaPhilPlayAdvaXVIIGONZGillMarqOtsuJuliEdwaXVII
GoblNickRomaMarkVIIIClauBookServKoehLighHeadStevBoriSongGalastroBustRobeDiscStevMichPrivChri
VIIIRobeClifPhilYankPoinXVIIWindExceTracPockJudyFEARHaveWindDolmVIIIDallJackMPEGBackGPRSGPRS
GPRSRuggDiscstarArisWalnGiveCanoMastSideCambValeOvertuchkasStatCott
Powrót do góry
Wyślij prywatną wiadomość
wayswoll
(zobacz zdjecia)


Dołączył: 01 Sie 2021
Posty: 352144

PostWysłany: 2023-10-06 , 03:58:05    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

XVII
Powrót do góry
Wyślij prywatną wiadomość
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu Idź do strony 1, 2  Następny
Strona 1 z 2

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach