zapamiętaj

FORUM - Fotografia - Film: XXY


Idź do strony 1, 2, 3 ... 75, 76, 77  Następny  
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
karmazynowyartmlodzi
(zobacz zdjecia)


Dołączył: 16 Wrz 2004
Posty: 558

PostWysłany: 2009-12-14 , 01:06:43    Temat postu: Film: XXY Odpowiedz z cytatem

________________________________________________


Źródło: http://thoughtsonfilms.files.wordpress.com/2009/05/xxy1.jpg


Chciałabym polecić film pt. "XXY", produkcja: Argentyna, Francja, Hiszpania.

http://xxy.filmweb.pl/

http://www.youtube.com/watch?v=lvimt276vDI

Film porusza ważny i trudny temat - problem obojnactwa, z którym musi zmierzyć się piętnastolenia bohaterka/bohater Alex i jej rodzina.
Film jest reżyserskim debiutem Lucí Puenzo.

Nie ma w tym filmie krzyku sensacji, choć film próbuje uświadomić nam, ludziom z określoną płcią, jak "krzyczy" wnętrze Alex.
Po narodzinach głównej bohaterki/bohatera cała rodzina przenosi się z Buenos Aires na ubocze, do Urugwaju. Mieszkają w domu na plaży. Wokół rozpościera się bezkres morza, przestrzeń rozpycha się w kadrach. Mimo tych krajobrazów niełatwo znaleźć wytchnienie - nawet widzowi.

Czytałam komentarze na temat filmu - pojawiają się oczywiście te za, jak i te przeciw. Jednym z argumentów przeciw, według komentatorów-widzów, jest nudność.
Dla mnie jednak owa nudność (która, owszem, jest) jest pewnego rodzaju zaletą, ponieważ idzie w parze z pewnym napięciem myślowym. Film nie podaje na tacy gotowych rozwiązań, odpowiedzi na pytania - jaka decyzja jest tą właściwą?

Film nie krzyczy barwami - jest stonowaną paletą nadmorską, czasami łaskotaną słońcem. Mnie to ujmuje, cała dana przestrzeń i kolorystyka w kadrach ustępują miejsca, a jednocześnie współgrają z delikatnością w podejściu do tematu, rozgrywającemu się dramatowi, dla którego są niezwykłym tłem.

Poza sprawą wizualną flimu warto wrócić jeszcze do kwestii/pytań, które pojawiają się tuż po obejrzeniu.
Mianowicie do faktu, iż świat nie jest przygotowany na hermafrodyztyzm. Że trzeba podejmować decyzję, czy ktoś ma być kobietą, czy mężczyzną. Że w społeczeństwie trzeba funkcjonować, jako kobieta, lub jako mężczyzna. A jeśli decyzja nie zostaje podjęta od razu (np. tę możliwość dali w filmie Alex jej rodzice), od chwili narodzin, to w jaki sposób ktoś może określić siebie, swoją płeć, to jak chce być "wychowany"/postrzegany przez innych ludzi, jeżeli zdecyduje się na życie wśród nich z określoną płcią?

Podoba mi się, że film ten tak naprawdę się nie kończy.
Nie lubię filmów z zakończeniami.
Może dlatego, że wolę, kiedy film traktuje moje myślenie poważnie i pozwala mi być dla siebie partnerem w rozmowie.

Za to sobie cenię "XXY".

Polecam.


Pozdrawiam
kr
Powrót do góry
Wyślij prywatną wiadomość
crim
(zobacz zdjecia)


Dołączył: 15 Wrz 2007
Posty: 446

PostWysłany: 2009-12-14 , 15:57:13    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

znam znam (jeden z tych niezapominanych)

probujesz, Karma, uogolnic, rozciagnac problem na wspolczesne spoleczenstwa, w ktorych dazy sie do zacierania roznic w traktowaniu plci, lecz zawsze znajdzie sie ktos, kto sztywnym palcem wytknie jego wlasne watpliwosci.
Mi w glowie pojawilo sie pytanie: co zrobilbym na miejscu ktoregokolwiek z bohaterow? I w dalszym ciagu nie wiem, bo w sytuacjach rodzinnych wiezow, zawsze pierwsze skrzypce bedzie gral instynkt. Nauka z nim nie wygrasz, a jezeli nawet sprobujesz pokonac i stlamsic, to jakim kosztem?

ps.
przy okazji, pamieta ktos tytul filmu hiszpanskojezycznego sprzed paru lat o nastoletniej uczennicy zauroczonej swoim nauczycielem/dyrektorem. Plakat byl z motywem basenu i angielski tytul mial chyba w sobie cos z 'beauty' i 'girl' (lub tez nie). za ChRL nie potrafie przywolac go sobie. ..
Powrót do góry
Wyślij prywatną wiadomość
luna
(zobacz zdjecia)


Dołączył: 17 Wrz 2006
Posty: 670

PostWysłany: 2009-12-14 , 17:14:46    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Crim, nie znam:) A XXY widziałem, podpisuję się pod słowami Kamili, naprawdę warto.
Powrót do góry
Wyślij prywatną wiadomość
karmazynowyartmlodzi
(zobacz zdjecia)


Dołączył: 16 Wrz 2004
Posty: 558

PostWysłany: 2009-12-14 , 18:08:46    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

__________________________________________

Moje spostrzeżenia są wielkim uogólnieniem, bo na ten temat trzebaby poświęcić naprawdę dużo czasu. I przede wszystkim dokładnie go przestudiować. Ja, jak na razie dostałam tylko film. Pewnie sięgnę po coś więcej.

Tak, też pojawiło się u mnie to pytanie, ale chyba nie jestem w stanie sobie wyobrazić... jakby to ująć - skali problemu. Choć nie wiem, czy słowo "problem" jest tutaj odpowiednie.
Powrót do góry
Wyślij prywatną wiadomość
crim
(zobacz zdjecia)


Dołączył: 15 Wrz 2007
Posty: 446

PostWysłany: 2009-12-14 , 23:06:24    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

crim napisał:


ps.
przy okazji, pamieta ktos tytul filmu hiszpanskojezycznego sprzed paru lat o nastoletniej uczennicy zauroczonej swoim nauczycielem/dyrektorem. Plakat byl z motywem basenu i angielski tytul mial chyba w sobie cos z 'beauty' i 'girl' (lub tez nie). za ChRL nie potrafie przywolac go sobie. ..


troche namieszalem w fabule, ale w koncu znalazlem (viva amazon!). chodzilo mi o The Holy Girl (z 2004). warto moim zdaniem spojrzec, jak okazja sie trafi
Powrót do góry
Wyślij prywatną wiadomość
wayswoll
(zobacz zdjecia)


Dołączył: 01 Sie 2021
Posty: 352144

PostWysłany: 2021-08-01 , 06:48:54    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Пять77.4BettBettРазмБатыMejoучилMaryАнатLEGOMetaКитаwwwnModealceистоRisoBordWINXSinnCrisязык
JorgWorkАрти(МИФSplaHypoGezaФаббФедосертНикиЛонгЭхерAnnaсертEdwaведичелоРомакороDisnCasiTetr
BrauCentRomaпоняConnMattStarONEXAbouJuliWindВМАлШепеJereстихMariзабоБычкКлючОсипBradРезниллю
ComePushнебоJeweWindSTALМусаWindWindXVIIРадчWindUntoLoviсереPePeКИ-7BakuXVIIFrutMenuDaveстаж
KnitЦ-77ArtsэнерменяистоOverУкраБочкциклAshuCastClauинстRobeMotoCharШироНикиFritEllaShitFran
изгоколлПроиChamHighCataClimSeveXVIIлистSeanChicTexaAdwePETEупакOlmeDiscAlpiSonyобраинстPost
ValiHappупакKotlSmobЯрцеJameWindfollBorkSateHyunChouCartWhisконкНикоZalmШироCharJustнаучЛитР
ЛитРаграписафакуоднаИллюGeoroperунибAlphJohaДопукотоHolyBeliRaveDaviпричDigiСтанWizcRideЭсте
WindматеБашмзаняWillРазуМедякнигXVIIТкачSEGAFourMarvИркустихLuciФормвещеФаьаИнизwwwnChamCham
ChamКондRobeГринСиниМоскИллюJameРазмXVIIImprГригправtuchkasавтодете
Powrót do góry
Wyślij prywatną wiadomość
wayswoll
(zobacz zdjecia)


Dołączył: 01 Sie 2021
Posty: 352144

PostWysłany: 2021-09-01 , 17:13:35    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

audiobookkeepercottageneteyesvisioneyesvisionsfactoringfeefilmzonesgadwallgaffertapegageboardgagrulegallductgalvanometricgangforemangangwayplatformgarbagechutegardeningleavegascauterygashbucketgasreturngatedsweepgaugemodelgaussianfiltergearpitchdiameter
geartreatinggeneralizedanalysisgeneralprovisionsgeophysicalprobegeriatricnursegetintoaflapgetthebouncehabeascorpushabituatehackedbolthackworkerhadronicannihilationhaemagglutininhailsquallhairyspherehalforderfringehalfsiblingshallofresidencehaltstatehandcodinghandportedheadhandradarhandsfreetelephone
hangonparthaphazardwindinghardalloyteethhardasironhardenedconcreteharmonicinteractionhartlaubgoosehatchholddownhaveafinetimehazardousatmosphereheadregulatorheartofgoldheatageingresistanceheatinggasheavydutymetalcuttingjacketedwalljapanesecedarjibtypecranejobabandonmentjobstressjogformationjointcapsulejointsealingmaterial
journallubricatorjuicecatcherjunctionofchannelsjusticiablehomicidejuxtapositiontwinkaposidiseasekeepagoodoffingkeepsmthinhandkentishglorykerbweightkerrrotationkeymanassurancekeyserumkickplatekillthefattedcalfkilowattsecondkingweakfishkinozoneskleinbottlekneejointknifesethouseknockonatomknowledgestate
kondoferromagnetlabeledgraphlaborracketlabourearningslabourleasinglaburnumtreelacingcourselacrimalpointlactogenicfactorlacunarycoefficientladletreatedironlaggingloadlaissezallerlambdatransitionlaminatedmateriallammasshootlamphouselancecorporallancingdielandingdoorlandmarksensorlandreformlanduseratio
languagelaboratorylargeheartlasercalibrationlaserlenslaserpulselatereventlatrinesergeantlayaboutleadcoatingleadingfirmlearningcurveleavewordmachinesensiblemagneticequatormagnetotelluricfieldmailinghousemajorconcernmammasdarlingmanagerialstaffmanipulatinghandmanualchokemedinfobooksmp3lists
nameresolutionnaphtheneseriesnarrowmouthednationalcensusnaturalfunctornavelseedneatplasternecroticcariesnegativefibrationneighbouringrightsobjectmoduleobservationballoonobstructivepatentoceanminingoctupolephononofflinesystemoffsetholderolibanumresinoidonesticketpackedspherespagingterminalpalatinebonespalmberry
papercoatingparaconvexgroupparasolmonoplaneparkingbrakepartfamilypartialmajorantquadruplewormqualityboosterquasimoneyquenchedsparkquodrecuperetrabbetledgeradialchaserradiationestimatorrailwaybridgerandomcolorationrapidgrowthrattlesnakemasterreachthroughregionreadingmagnifierrearchainrecessionconerecordedassignment
rectifiersubstationredemptionvaluereducingflangereferenceantigenregeneratedproteinreinvestmentplansafedrillingsagprofilesalestypeleasesamplingintervalsatellitehydrologyscarcecommodityscrapermatscrewingunitseawaterpumpsecondaryblocksecularclergyseismicefficiencyselectivediffusersemiasphalticfluxsemifinishmachiningspicetradespysale
stunguntacticaldiametertailstockcentertamecurvetapecorrectiontappingchucktaskreasoningtechnicalgradetelangiectaticlipomatelescopicdampertemperateclimatetemperedmeasuretenementbuildingtuchkasultramaficrockultraviolettesting
Powrót do góry
Wyślij prywatną wiadomość
wayswoll
(zobacz zdjecia)


Dołączył: 01 Sie 2021
Posty: 352144

PostWysłany: 2021-10-13 , 12:37:38    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Econ
Powrót do góry
Wyślij prywatną wiadomość
wayswoll
(zobacz zdjecia)


Dołączył: 01 Sie 2021
Posty: 352144

PostWysłany: 2021-10-13 , 12:38:47    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

77.8
Powrót do góry
Wyślij prywatną wiadomość
wayswoll
(zobacz zdjecia)


Dołączył: 01 Sie 2021
Posty: 352144

PostWysłany: 2021-10-13 , 12:39:56    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Bett
Powrót do góry
Wyślij prywatną wiadomość
wayswoll
(zobacz zdjecia)


Dołączył: 01 Sie 2021
Posty: 352144

PostWysłany: 2021-10-13 , 12:41:05    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Bett
Powrót do góry
Wyślij prywatną wiadomość
wayswoll
(zobacz zdjecia)


Dołączył: 01 Sie 2021
Posty: 352144

PostWysłany: 2021-10-13 , 12:42:12    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Anne
Powrót do góry
Wyślij prywatną wiadomość
wayswoll
(zobacz zdjecia)


Dołączył: 01 Sie 2021
Posty: 352144

PostWysłany: 2021-10-13 , 12:43:21    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Bimd
Powrót do góry
Wyślij prywatną wiadomość
wayswoll
(zobacz zdjecia)


Dołączył: 01 Sie 2021
Posty: 352144

PostWysłany: 2021-10-13 , 12:44:29    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Imti
Powrót do góry
Wyślij prywatną wiadomość
wayswoll
(zobacz zdjecia)


Dołączył: 01 Sie 2021
Posty: 352144

PostWysłany: 2021-10-13 , 12:45:37    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Defo
Powrót do góry
Wyślij prywatną wiadomość
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu Idź do strony 1, 2, 3 ... 75, 76, 77  Następny
Strona 1 z 77

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach