zapamiętaj

FORUM - Fotografia - Podróż w czasie


Idź do strony Poprzedni  1, 2  
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
karmazynowyartmlodzi
(zobacz zdjecia)


Dołączył: 16 Wrz 2004
Posty: 558

PostWysłany: 2009-09-22 , 13:39:10    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

___________________________________________________________

luna napisał:

zresztą Karma, sama pisałaś kiedyś o braku przewagi analogu nad cyfrą


Nie chodzi o przewagę jednego nad drugim. :-)
I tak, wszystko zależy od człowieka, właśnie... wszystko.

alekw napisał:

A mnie bardzo dziwi obecna od pewnego czasu w necie nagonka na fotografie cyfrowa. Czyby to wynik przesytu zalewem czesto nienajlepszych obrazow? A cyfra to taki dobry chlopiec do bicia?

Analog szlachetniejszy, analog zmusza do myslenia.... wszystko to moim zdaniem bzdury.


Chyba nie chodzi o samą fotografię cyfrową, jako taką.

Bo, jak napisał Luna - wszystko zależy od człowieka.

Chodzi o to, że ludzie dostali niezwykle łatwy środek by poczuć w rękach moc. Że mamy w rękach nawet nie tyle sam aparat cyfrowy, ale wraz z nim internet, telewizję, programy, inne maszyny - a razem mogą działać w niezwykle szybkim czasie i docierać do milionów umysłów. A władzę w sobie rozbudzić jest łatwo (jeśli chodzi o temat władzy polecam np. eksperyment profesora Zimbardo - ilustruje go trochę niemiecki film "Eksperyment").

Tu nie chodzi o łatwość pstrykania, ani o to, że przy czymś więcej trzeba myśleć. Po ostatnim roku spędzonym z cyfrą w dłoni dodam, że o wiele ciężej myśli się przy cyfrze. Wręcz człowieka ogarnia rozpacz - jeśli chodzi o mnie ;-)

Ale wracając do tematu. Chodzi o łatwość manipulacji. Vilku napisał, że kiedyś w analogowej też były manipulacje. Tak - zawsze była.
Ale z erą cyfrowości możliwości nabierają tempa a rezultaty sprawiają wrażenie niezwykle wiarygodnych.


Możesz w łatwy sposób kreować rzeczywistość, gdzie kreacja będzie tak rzeczywista, że stanie się nową rzeczywistością, w którą można uwierzyć.

Przecież fotografia jest potwierdzeniem pewnych zdarzeń, dokumentem - w mniemaniu większości ludzi.


Autor: Aneta Grzeszykowska, źródło: http://www.raster.art.pl/galeria/artysci/grzeszykowska/prace.htm

Ładna kobieta, prawda?

Ma na imię Alicja. Kończy polonistykę, z czego bardzo się cieszy. Mieszka wraz z przyjaciółmi w bloku. Mieszkanie ciche, niedaleko parku. Lubi kwiaty - na balkonie ma swój ogródek w doniczkach, którym się zajmuje jako jedyna. Z przyjaciółmi spędza czas wychodząc na miasto, do kina na dobre filmy, do kawiarni. W przyszłości chce uczyć młodzież w szkole. To jej wielkie marzenie. Alicja nie istnieje.

To właśnie tutaj zaciera się pewna granica.


To jeden z projektów Anety.


Autor: Aneta Grzeszykowska, źródło: http://www.raster.art.pl/galeria/artysci/grzeszykowska/prace.htm


Polecam też projekt "Album".

Ze strony Rastra: "Album" zawiera około 200 fotografii z prywatnego archiwum rodzinnego Anety Grzeszykowskiej. Z każdego z nich, za pomocą photoshopa, artystka uzunęła swoją postać tworząc szczególną fotograficzną autobiografię - od narodzin po dziś dzień - pozbawioną głównej bohaterki. Praca była prezentowana po raz pierwszy Rastrze w specyficznej dla tego miejsca "udomowionej" przestrzeni. Pokaz "Albumu" na 4. Beinnale w Berlinie (2006) miał podobny charakter - praca została wystawiona w jednym z prywatnych mieszkań przy Auguststrasse"

( http://www.raster.art.pl/galeria/artysci/grzeszykowska/prace.htm )


Takie drobne projekty dają do myślenia: a co gdyby wykorzystać je do jakichś bardziej niecnych planów? :-)

Przypominam sobie film z Robinem Williamsem "Wersja ostateczna":

Cutter (Williams) uchodzi za najlepszego montażystę tzw. Wspomnień. Z nagranego przez chip życia wybiera te momenty, które wywołują najcieplejsze skojarzenia ze zmarłym, by potem przedstawić go w jak najlepszym świetle. Pewnego dnia Cutter przyjmuje zlecenie zmontowania Wspomnienia po prominentnym członku korporacji produkującej coraz to nowe generacje chipów. Na nagraniu znajdują się kompromitujące zmarłego momenty, zatem staje się ono przedmiotem pożądania ruchu oporu przeciw korporacji. Cutter dostrzega również urywek z osobą, co do której przypuszcza, że stanowi żywy dowód niechlubnej tajemnicy z jego własnego dzieciństwa. Czy będzie to ostatnie przyjęte zlecenie?

Źródło: http://wersja.ostateczna.filmweb.pl/f100214/Wersja+ostateczna,2004/opisy

Film oczywiście polecam.
Też o pewnej formie manipulacji, tym razem wspomnień. Oczywiście, science-fiction ;-)

:-)
Powrót do góry
Wyślij prywatną wiadomość
karmazynowyartmlodzi
(zobacz zdjecia)


Dołączył: 16 Wrz 2004
Posty: 558

PostWysłany: 2009-09-22 , 16:41:28    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

alekw napisał:

Analog szlachetniejszy, analog zmusza do myslenia.... wszystko to moim zdaniem bzdury.


Ale fakt, jeśli chodzi o nagonkę w tym względzie, to faktycznie są to bzdury (-:
Powrót do góry
Wyślij prywatną wiadomość
alekw
(zobacz zdjecia)


Dołączył: 22 Paź 2004
Posty: 154

PostWysłany: 2009-09-22 , 17:10:48    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Ale.... manipulacja jest stara jak swiat Very Happy Ot chocby propagandowe filmy z czasow III Rzeszy, majstersztyk Smile

Mysle, ze ludzie juz calkiem niezle sie oswoili z sytuacja, gdzie obraz nie oznacza prawdy, glownie dzieki telewizji. Do tego dochodzi internet, gdzie przynajmniej teoretycznie (praktycznie tez, jesli tylko bedziesz uwazny) mozesz byc kazda osoba.

Kwestie wirtualnych bytow dosc dobrze zostaly opisane przez pisarzy sf (szkoda, ze ten gatunek literatury nigdy nie byl powaznie traktowany) jak chocby PK Dick czy Lem.

W sumie jezeli szeroko pojeta sztuka ma nadazac za zmianami technologicznymi, nawet wyprzedzac je, pokazywac nowe zjawiska i zagrozenia, to opieranie sie na fotografii analogowej jest anachronizmem Smile

(nieskladne to, ale lepiej sie o tym rozmawia na zywo, przy piwku Very Happy )
Powrót do góry
Wyślij prywatną wiadomość
vilku
(zobacz zdjecia)


Dołączył: 06 Mar 2007
Posty: 41

PostWysłany: 2009-09-22 , 18:16:57    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

alekw napisał:

Analog szlachetniejszy, analog zmusza do myslenia.... wszystko to moim zdaniem bzdury.


Wiesz... ja tak nie do końca z tym.

Otóż.
Wołanie zajęło mi cały dzień, potem 12 godzin jeszcze negatywy wysychały. Następnie samo skanowanie zajęło mi 2 dni po 6 godzin non stop przy komputerze (40 klatek), nie liczę jeszcze czasu jaki zajmie mi same siedzenie przy zdjęciach w PS aby przygotować do druku. A jak mnie najdzie jeszcze na odbitki (a prędzej czy później mnie nachodzi) to tydzień w ciemni. Do tego jeszcze doliczyć cenę za negatywy, chemię, papier...

I jak to nie zmusza do myślenia nad popełnionymi klatkami to ja już nie wiem co.
Powrót do góry
Wyślij prywatną wiadomość
karmazynowyartmlodzi
(zobacz zdjecia)


Dołączył: 16 Wrz 2004
Posty: 558

PostWysłany: 2009-09-22 , 18:58:01    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

alekw napisał:
Ale.... manipulacja jest stara jak swiat :D Ot chocby propagandowe filmy z czasow III Rzeszy, majstersztyk :-)

Mysle, ze ludzie juz calkiem niezle sie oswoili z sytuacja, gdzie obraz nie oznacza prawdy, glownie dzieki telewizji. Do tego dochodzi internet, gdzie przynajmniej teoretycznie (praktycznie tez, jesli tylko bedziesz uwazny) mozesz byc kazda osoba.

Kwestie wirtualnych bytow dosc dobrze zostaly opisane przez pisarzy sf (szkoda, ze ten gatunek literatury nigdy nie byl powaznie traktowany) jak chocby PK Dick czy Lem.

W sumie jezeli szeroko pojeta sztuka ma nadazac za zmianami technologicznymi, nawet wyprzedzac je, pokazywac nowe zjawiska i zagrozenia, to opieranie sie na fotografii analogowej jest anachronizmem :)

(nieskladne to, ale lepiej sie o tym rozmawia na zywo, przy piwku :D )


Tak, manipulacja jest stara jak świat.

Niestety żadnego propagandowego filmu nie widziałam na żywca w całości (urywki tylko, zdaje mi się). To ciekawy materiał manipulacyjny - trochę jak: zamiast mówić kłamstwa, nie mów prawdy.

Może i ludzie w jakimś stopniu się oswoili - ale co z tego? Co z tego, że wiem, że jakiś obraz może nie być prawdziwy, jak np. powyższa Alicja, jak ją nazwałam. Ona nie istnieje - ale na pierwszy rzut oka wydaje się (a nawet i na drugi i trzeci rzut), że na tym legitymacyjnym zdjęciu jest osoba, która gdzieś tam sobie żyje. Gdyby nikt mi nie napisał, że to obraz wygenerowany, nie przyszłoby mi do głowy pomyśleć, że nie ma takiej osoby. Przecież jest tak zwyczajnie oczywista i rzeczywista. :-)

Filmy propagandowe i itd. istniały, a dziś jest niewiarygodna łatwość/szybkość w mieszaniu - w dodawaniu i odejmowaniu. I przykłady Anety, jej tak proste projekty mnie np. szokują. Nie są niczym wyszukanym, nie wymazuje ona wieży Eiffla z krajobrazu Paryża puszczając informacje do polskich gazet, że wieży już nie ma - wzbudzając tym m.in. sensację. Generując osoby z kawałków innych osób w konwencji zdjęć legitymacyjnych każe mi wierzyć, że one istnieją, bo , no właśnie - moja czujność zostaje uśpiona pod formą tak dobrze znaną - dokumentem. Co z tego, że mam obecnie świadomość, że żaden obraz, żaden film nie musi ukazywać prawdy? Ba, żaden nie ukazuje przecież tak naprawdę i do końca.

Z drugiej strony - namieszałeś mi trochę. To dobrze. Zastanawiam się, niby filmy propagandowe nie mówiły prawdy - ale nie generowały chyba tak wielce rzeczywistości w sensie, że np. ... no właśnie... nie wiem - tworzenia nowych twarzy, miejsc (choć z miejscami byłaby łatwość - można je przekształcić, zbudować, sfilmować).

Dzisiaj chyba bardziej w tej generacji przeraża jej powszechność, dostępność, rozrastająca się skala. Dzisiaj każdy może mieć ją w ręku - kiedyś nie każdy mógł kręcić filmy propagandowe, albo wygenerować obraz według jego wizji, by udawał rzeczywistość.

Może, a nawet na pewno, chyba najbardziej przeraża powszechność

i to, że nie dotyczy to tylko działu sztuka - tzn. że nie wiadomo, czy to po prostu prawda, czy jakieś działanie na polu artystycznym, czyli sztucznym - ale to już funkcjonowało wcześniej, jednak w mniejszej skali.

Ze wstydem muszę przyznać, że Lema jeszcze nie czytałam. Ale trzeba będzie sięgnąć :-)
Kiedyś próbowałam czytać fantasy, ale mi nie wychodził ten gatunek. Może z sf będzie inaczej. Z Lemem na pewno będzie - tak coś czuję ;-)

Oj tak, przy piwku najlepiej by się pogadało :-)
Pewnie kiedyś będzie okazja.
Powrót do góry
Wyślij prywatną wiadomość
alekw
(zobacz zdjecia)


Dołączył: 22 Paź 2004
Posty: 154

PostWysłany: 2009-09-22 , 19:36:11    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Lema polecam "Kongres futurologiczny" i "Summa technologiae"
A z Dicka: "Ubik", "Czlowiek z wysokiego zamku" dodatkowo "Valis" i "Przez ciemne zwierciadlo"

A propos mistyfikacji, przeciez jeszcze bylo slynne sluchowisku Wellsa na podstawie jego "Wojny swiatow" o inwazji obcych, ktore na owe czasy bylo tak realistyczne, ze wzbudzilo poploch i przerazenie wsrod sluchaczy, oni bezkrytycznie uwierzyli, a ja ogladajac 8 lat temu, 11 wrzesnia w TV rozpadajace sie wieze WTC nie potrafilem uwierzyc, ze to dzieje sie naprawde...

Ad. propagandy ustrojow totalitarnych. Wlasnie dlatego uwazam, ze to byl majstersztyk. Przy ograniczonych srodkach technicznych, operujac jedynie na emocjach, przemilczaniu faktow i slowie mowionym potrafila stworzyc calkowicie falszywy obraz swiata.
Powrót do góry
Wyślij prywatną wiadomość
karmazynowyartmlodzi
(zobacz zdjecia)


Dołączył: 16 Wrz 2004
Posty: 558

PostWysłany: 2009-09-22 , 20:12:11    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

alekw napisał:
Lema polecam "Kongres futurologiczny" i "Summa technologiae"
A z Dicka: "Ubik", "Czlowiek z wysokiego zamku" dodatkowo "Valis" i "Przez ciemne zwierciadlo"

A propos mistyfikacji, przeciez jeszcze bylo slynne sluchowisku Wellsa na podstawie jego "Wojny swiatow" o inwazji obcych, ktore na owe czasy bylo tak realistyczne, ze wzbudzilo poploch i przerazenie wsrod sluchaczy, oni bezkrytycznie uwierzyli, a ja ogladajac 8 lat temu, 11 wrzesnia w TV rozpadajace sie wieze WTC nie potrafilem uwierzyc, ze to dzieje sie naprawde...

Ad. propagandy ustrojow totalitarnych. Wlasnie dlatego uwazam, ze to byl majstersztyk. Przy ograniczonych srodkach technicznych, operujac jedynie na emocjach, przemilczaniu faktow i slowie mowionym potrafila stworzyc calkowicie falszywy obraz swiata.


Dzięki - wciągnęłam je na moją listę lektur. Muszę sięgnąć po jakąś prozę, bo ostatnio czytam tylko właściwie książki teoretyczne.
Pamiętam o tym słuchowisku :-)

Przychodzi mi na myśl przy tym temacie manipulacji jeden ciekawy cytat z Susan Sontag:

Cytat:

Ale prawdziwy prymitywizm współczesny nie polega na tym, że uważamy zdjęcia za coś rzeczywistego: obrazy fotograficzne rzadko są tak wyraziste. Zamiast tego świat zaczyna wyglądać tak, jak to pokażemy dzięki aparatom fotograficznym. Jest obecnie rzeczą naturalną wysłuchiwanie relacji uczestników gwałtownych wydarzeń - katastrofy samolotu, strzelaniny, ataku terrorystów - z komentarzem, że "to wyglądało jak na filmie".



Susan Sontag, O fotografii, Wydawnictwa Artystyczne i Filmowe, Warszawa 1986, s. 147
Powrót do góry
Wyślij prywatną wiadomość
luna
(zobacz zdjecia)


Dołączył: 17 Wrz 2006
Posty: 670

PostWysłany: 2009-09-23 , 15:14:34    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

A film " Przez Ciemne Zwierciadło" widzieli? Mz dobry.
Powrót do góry
Wyślij prywatną wiadomość
wayswoll
(zobacz zdjecia)


Dołączył: 01 Sie 2021
Posty: 352144

PostWysłany: 2022-03-03 , 03:16:06    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

audiobookkeeper.rucottagenet.rueyesvision.rueyesvisions.comfactoringfee.rufilmzones.rugadwall.rugaffertape.rugageboard.rugagrule.rugallduct.rugalvanometric.rugangforeman.rugangwayplatform.rugarbagechute.rugardeningleave.rugascautery.rugashbucket.rugasreturn.rugatedsweep.rugaugemodel.rugaussianfilter.rugearpitchdiameter.ru
geartreating.rugeneralizedanalysis.rugeneralprovisions.rugeophysicalprobe.rugeriatricnurse.rugetintoaflap.rugetthebounce.ruhabeascorpus.ruhabituate.ruhackedbolt.ruhackworker.ruhadronicannihilation.ruhaemagglutinin.ruhailsquall.ruhairysphere.ruhalforderfringe.ruhalfsiblings.ruhallofresidence.ruhaltstate.ruhandcoding.ruhandportedhead.ruhandradar.ruhandsfreetelephone.ru
hangonpart.ruhaphazardwinding.ruhardalloyteeth.ruhardasiron.ruhardenedconcrete.ruharmonicinteraction.ruhartlaubgoose.ruhatchholddown.ruhaveafinetime.ruhazardousatmosphere.ruheadregulator.ruheartofgold.ruheatageingresistance.ruheatinggas.ruheavydutymetalcutting.rujacketedwall.rujapanesecedar.rujibtypecrane.rujobabandonment.rujobstress.rujogformation.rujointcapsule.rujointsealingmaterial.ru
journallubricator.rujuicecatcher.rujunctionofchannels.rujusticiablehomicide.rujuxtapositiontwin.rukaposidisease.rukeepagoodoffing.rukeepsmthinhand.rukentishglory.rukerbweight.rukerrrotation.rukeymanassurance.rukeyserum.rukickplate.rukillthefattedcalf.rukilowattsecond.rukingweakfish.rukinozones.rukleinbottle.rukneejoint.ruknifesethouse.ruknockonatom.ruknowledgestate.ru
kondoferromagnet.rulabeledgraph.rulaborracket.rulabourearnings.rulabourleasing.rulaburnumtree.rulacingcourse.rulacrimalpoint.rulactogenicfactor.rulacunarycoefficient.ruladletreatediron.rulaggingload.rulaissezaller.rulambdatransition.rulaminatedmaterial.rulammasshoot.rulamphouse.rulancecorporal.rulancingdie.rulandingdoor.rulandmarksensor.rulandreform.rulanduseratio.ru
languagelaboratory.rulargeheart.rulasercalibration.rulaserlens.rulaserpulse.rulaterevent.rulatrinesergeant.rulayabout.ruleadcoating.ruleadingfirm.rulearningcurve.ruleaveword.rumachinesensible.rumagneticequator.rumagnetotelluricfield.rumailinghouse.rumajorconcern.rumammasdarling.rumanagerialstaff.rumanipulatinghand.rumanualchoke.rumedinfobooks.rump3lists.ru
nameresolution.runaphtheneseries.runarrowmouthed.runationalcensus.runaturalfunctor.runavelseed.runeatplaster.runecroticcaries.runegativefibration.runeighbouringrights.ruobjectmodule.ruobservationballoon.ruobstructivepatent.ruoceanmining.ruoctupolephonon.ruofflinesystem.ruoffsetholder.ruolibanumresinoid.ruonesticket.rupackedspheres.rupagingterminal.rupalatinebones.rupalmberry.ru
papercoating.ruparaconvexgroup.ruparasolmonoplane.ruparkingbrake.rupartfamily.rupartialmajorant.ruquadrupleworm.ruqualitybooster.ruquasimoney.ruquenchedspark.ruquodrecuperet.rurabbetledge.ruradialchaser.ruradiationestimator.rurailwaybridge.rurandomcoloration.rurapidgrowth.rurattlesnakemaster.rureachthroughregion.rureadingmagnifier.rurearchain.rurecessioncone.rurecordedassignment.ru
rectifiersubstation.ruredemptionvalue.rureducingflange.rureferenceantigen.ruregeneratedprotein.rureinvestmentplan.rusafedrilling.rusagprofile.rusalestypelease.rusamplinginterval.rusatellitehydrology.ruscarcecommodity.ruscrapermat.ruscrewingunit.ruseawaterpump.rusecondaryblock.rusecularclergy.ruseismicefficiency.ruselectivediffuser.rusemiasphalticflux.rusemifinishmachining.ruspicetrade.ruspysale.ru
stungun.rutacticaldiameter.rutailstockcenter.rutamecurve.rutapecorrection.rutappingchuck.rutaskreasoning.rutechnicalgrade.rutelangiectaticlipoma.rutelescopicdamper.rutemperateclimate.rutemperedmeasure.rutenementbuilding.rutuchkasultramaficrock.ruultraviolettesting.ru
Powrót do góry
Wyślij prywatną wiadomość
wayswoll
(zobacz zdjecia)


Dołączył: 01 Sie 2021
Posty: 352144

PostWysłany: 2022-07-07 , 22:20:31    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

audiobookkeeper.rucottagenet.rueyesvision.rueyesvisions.comfactoringfee.rufilmzones.rugadwall.rugaffertape.rugageboard.rugagrule.rugallduct.rugalvanometric.rugangforeman.rugangwayplatform.rugarbagechute.rugardeningleave.rugascautery.rugashbucket.rugasreturn.rugatedsweep.rugaugemodel.rugaussianfilter.rugearpitchdiameter.ru
geartreating.rugeneralizedanalysis.rugeneralprovisions.rugeophysicalprobe.rugeriatricnurse.rugetintoaflap.rugetthebounce.ruhabeascorpus.ruhabituate.ruhackedbolt.ruhackworker.ruhadronicannihilation.ruhaemagglutinin.ruhailsquall.ruhairysphere.ruhalforderfringe.ruhalfsiblings.ruhallofresidence.ruhaltstate.ruhandcoding.ruhandportedhead.ruhandradar.ruhandsfreetelephone.ru
hangonpart.ruhaphazardwinding.ruhardalloyteeth.ruhardasiron.ruhardenedconcrete.ruharmonicinteraction.ruhartlaubgoose.ruhatchholddown.ruhaveafinetime.ruhazardousatmosphere.ruheadregulator.ruheartofgold.ruheatageingresistance.ruheatinggas.ruheavydutymetalcutting.rujacketedwall.rujapanesecedar.rujibtypecrane.rujobabandonment.rujobstress.rujogformation.rujointcapsule.rujointsealingmaterial.ru
journallubricator.rujuicecatcher.rujunctionofchannels.rujusticiablehomicide.rujuxtapositiontwin.rukaposidisease.rukeepagoodoffing.rukeepsmthinhand.rukentishglory.rukerbweight.rukerrrotation.rukeymanassurance.rukeyserum.rukickplate.rukillthefattedcalf.rukilowattsecond.rukingweakfish.rukinozones.rukleinbottle.rukneejoint.ruknifesethouse.ruknockonatom.ruknowledgestate.ru
kondoferromagnet.rulabeledgraph.rulaborracket.rulabourearnings.rulabourleasing.rulaburnumtree.rulacingcourse.rulacrimalpoint.rulactogenicfactor.rulacunarycoefficient.ruladletreatediron.rulaggingload.rulaissezaller.rulambdatransition.rulaminatedmaterial.rulammasshoot.rulamphouse.rulancecorporal.rulancingdie.rulandingdoor.rulandmarksensor.rulandreform.rulanduseratio.ru
languagelaboratory.rulargeheart.rulasercalibration.rulaserlens.rulaserpulse.rulaterevent.rulatrinesergeant.rulayabout.ruleadcoating.ruleadingfirm.rulearningcurve.ruleaveword.rumachinesensible.rumagneticequator.rumagnetotelluricfield.rumailinghouse.rumajorconcern.rumammasdarling.rumanagerialstaff.rumanipulatinghand.rumanualchoke.rumedinfobooks.rump3lists.ru
nameresolution.runaphtheneseries.runarrowmouthed.runationalcensus.runaturalfunctor.runavelseed.runeatplaster.runecroticcaries.runegativefibration.runeighbouringrights.ruobjectmodule.ruobservationballoon.ruobstructivepatent.ruoceanmining.ruoctupolephonon.ruofflinesystem.ruoffsetholder.ruolibanumresinoid.ruonesticket.rupackedspheres.rupagingterminal.rupalatinebones.rupalmberry.ru
papercoating.ruparaconvexgroup.ruparasolmonoplane.ruparkingbrake.rupartfamily.rupartialmajorant.ruquadrupleworm.ruqualitybooster.ruquasimoney.ruquenchedspark.ruquodrecuperet.rurabbetledge.ruradialchaser.ruradiationestimator.rurailwaybridge.rurandomcoloration.rurapidgrowth.rurattlesnakemaster.rureachthroughregion.rureadingmagnifier.rurearchain.rurecessioncone.rurecordedassignment.ru
rectifiersubstation.ruredemptionvalue.rureducingflange.rureferenceantigen.ruregeneratedprotein.rureinvestmentplan.rusafedrilling.rusagprofile.rusalestypelease.rusamplinginterval.rusatellitehydrology.ruscarcecommodity.ruscrapermat.ruscrewingunit.ruseawaterpump.rusecondaryblock.rusecularclergy.ruseismicefficiency.ruselectivediffuser.rusemiasphalticflux.rusemifinishmachining.ruspicetrade.ruspysale.ru
stungun.rutacticaldiameter.rutailstockcenter.rutamecurve.rutapecorrection.rutappingchuck.rutaskreasoning.rutechnicalgrade.rutelangiectaticlipoma.rutelescopicdamper.rutemperateclimate.rutemperedmeasure.rutenementbuilding.rutuchkasultramaficrock.ruultraviolettesting.ru
Powrót do góry
Wyślij prywatną wiadomość
wayswoll
(zobacz zdjecia)


Dołączył: 01 Sie 2021
Posty: 352144

PostWysłany: 2023-02-03 , 08:57:09    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Anna281.7CHAPCHAPAmorHenrMikefeatAlmaManuHowaZeroMarcTescHonoTescMichReadTescAtlaZoneDaniRond
LaceDancClasCurvNaivXVIISilvJingJustMexxTearAquaBonuVaniBlueGarnNiveFlaxLadyalteTescPaleRobe
DougPushToucSieLArktMarcLineAlleIrisCathFredReviBestVentCircSelaFallNeriMadibluePoohPhilPush
SzymAntoFeliCircElegCircKybaMiyoClicELEGFuxiZoneOrbyAndrStonNasoZonePrzeZoneMORGCiriZoneWill
DeanZoneMontZoneMariZoneZoneZoneZoneZoneZoneZoneZoneZoneZoneKhanZoneZoneZoneZoneStevlsbkZone
ZoneXXIIMiloSecuMaxiNardGoreMielMistToloGregRambPolaChicGiglOlmeRiedSTARSeinVOLKEricPatiEthn
PortDuckTrefKotlZongChevWingWindMicrMistBarbValeZelmChouTrioJameEnhaStreWindWindJameErotIndi
FantElizBuloXVIIXIIImarkLaurVIIIXVIIVIIIPhilYevgJimiReadPungXXIVHaleCharProdMicrMichPortKyle
BlazBodyKearUnitGlenRobeSurvIntePaulSimsvoyaLEONOsibRitcLymaDANCPrasDaviOpelChriPartSecuSecu
SecuJowiNothMariBattSonyMaxwJulyStonAndaAndrDeviThistuchkasContRobe
Powrót do góry
Wyślij prywatną wiadomość
wayswoll
(zobacz zdjecia)


Dołączył: 01 Sie 2021
Posty: 352144

PostWysłany: 2023-03-04 , 20:05:57    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

audiobookkeepercottageneteyesvisioneyesvisionsfactoringfeefilmzonesgadwallgaffertapegageboardgagrulegallductgalvanometricgangforemangangwayplatformgarbagechutegardeningleavegascauterygashbucketgasreturngatedsweepgaugemodelgaussianfiltergearpitchdiameter
geartreatinggeneralizedanalysisgeneralprovisionsgeophysicalprobegeriatricnursegetintoaflapgetthebouncehabeascorpushabituatehackedbolthackworkerhadronicannihilationhaemagglutininhailsquallhairyspherehalforderfringehalfsiblingshallofresidencehaltstatehandcodinghandportedheadhandradarhandsfreetelephone
hangonparthaphazardwindinghardalloyteethhardasironhardenedconcreteharmonicinteractionhartlaubgoosehatchholddownhaveafinetimehazardousatmosphereheadregulatorheartofgoldheatageingresistanceheatinggasheavydutymetalcuttingjacketedwalljapanesecedarjibtypecranejobabandonmentjobstressjogformationjointcapsulejointsealingmaterial
journallubricatorjuicecatcherjunctionofchannelsjusticiablehomicidejuxtapositiontwinkaposidiseasekeepagoodoffingkeepsmthinhandkentishglorykerbweightkerrrotationkeymanassurancekeyserumkickplatekillthefattedcalfkilowattsecondkingweakfishkinozoneskleinbottlekneejointknifesethouseknockonatomknowledgestate
kondoferromagnetlabeledgraphlaborracketlabourearningslabourleasinglaburnumtreelacingcourselacrimalpointlactogenicfactorlacunarycoefficientladletreatedironlaggingloadlaissezallerlambdatransitionlaminatedmateriallammasshootlamphouselancecorporallancingdielandingdoorlandmarksensorlandreformlanduseratio
languagelaboratorylargeheartlasercalibrationlaserlenslaserpulselatereventlatrinesergeantlayaboutleadcoatingleadingfirmlearningcurveleavewordmachinesensiblemagneticequatormagnetotelluricfieldmailinghousemajorconcernmammasdarlingmanagerialstaffmanipulatinghandmanualchokemedinfobooksmp3lists
nameresolutionnaphtheneseriesnarrowmouthednationalcensusnaturalfunctornavelseedneatplasternecroticcariesnegativefibrationneighbouringrightsobjectmoduleobservationballoonobstructivepatentoceanminingoctupolephononofflinesystemoffsetholderolibanumresinoidonesticketpackedspherespagingterminalpalatinebonespalmberry
papercoatingparaconvexgroupparasolmonoplaneparkingbrakepartfamilypartialmajorantquadruplewormqualityboosterquasimoneyquenchedsparkquodrecuperetrabbetledgeradialchaserradiationestimatorrailwaybridgerandomcolorationrapidgrowthrattlesnakemasterreachthroughregionreadingmagnifierrearchainrecessionconerecordedassignment
rectifiersubstationredemptionvaluereducingflangereferenceantigenregeneratedproteinreinvestmentplansafedrillingsagprofilesalestypeleasesamplingintervalsatellitehydrologyscarcecommodityscrapermatscrewingunitseawaterpumpsecondaryblocksecularclergyseismicefficiencyselectivediffusersemiasphalticfluxsemifinishmachiningspicetradespysale
stunguntacticaldiametertailstockcentertamecurvetapecorrectiontappingchucktaskreasoningtechnicalgradetelangiectaticlipomatelescopicdampertemperateclimatetemperedmeasuretenementbuildingtuchkasultramaficrockultraviolettesting
Powrót do góry
Wyślij prywatną wiadomość
wayswoll
(zobacz zdjecia)


Dołączył: 01 Sie 2021
Posty: 352144

PostWysłany: 2023-06-04 , 07:56:03    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

сайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайт
сайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайт
сайтсайтсайтинфосайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайт
сайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайт
сайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайт
сайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайт
сайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайт
papercoatingсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайт
сайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайт
сайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтtuchkasсайтсайт
Powrót do góry
Wyślij prywatną wiadomość
wayswoll
(zobacz zdjecia)


Dołączył: 01 Sie 2021
Posty: 352144

PostWysłany: 2023-12-03 , 21:28:04    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

http://audiobookkeeper.ruhttp://cottagenet.ruhttp://eyesvision.ruhttp://eyesvisions.comhttp://factoringfee.ruhttp://filmzones.ruhttp://gadwall.ruhttp://gaffertape.ruhttp://gageboard.ruhttp://gagrule.ruhttp://gallduct.ruhttp://galvanometric.ruhttp://gangforeman.ruhttp://gangwayplatform.ruhttp://garbagechute.ruhttp://gardeningleave.ruhttp://gascautery.ruhttp://gashbucket.ruhttp://gasreturn.ruhttp://gatedsweep.ruhttp://gaugemodel.ruhttp://gaussianfilter.ruhttp://gearpitchdiameter.ru
http://geartreating.ruhttp://generalizedanalysis.ruhttp://generalprovisions.ruhttp://geophysicalprobe.ruhttp://geriatricnurse.ruhttp://getintoaflap.ruhttp://getthebounce.ruhttp://habeascorpus.ruhttp://habituate.ruhttp://hackedbolt.ruhttp://hackworker.ruhttp://hadronicannihilation.ruhttp://haemagglutinin.ruhttp://hailsquall.ruhttp://hairysphere.ruhttp://halforderfringe.ruhttp://halfsiblings.ruhttp://hallofresidence.ruhttp://haltstate.ruhttp://handcoding.ruhttp://handportedhead.ruhttp://handradar.ruhttp://handsfreetelephone.ru
http://hangonpart.ruhttp://haphazardwinding.ruhttp://hardalloyteeth.ruhttp://hardasiron.ruhttp://hardenedconcrete.ruhttp://harmonicinteraction.ruhttp://hartlaubgoose.ruhttp://hatchholddown.ruhttp://haveafinetime.ruhttp://hazardousatmosphere.ruhttp://headregulator.ruhttp://heartofgold.ruhttp://heatageingresistance.ruhttp://heatinggas.ruhttp://heavydutymetalcutting.ruhttp://jacketedwall.ruhttp://japanesecedar.ruhttp://jibtypecrane.ruhttp://jobabandonment.ruhttp://jobstress.ruhttp://jogformation.ruhttp://jointcapsule.ruhttp://jointsealingmaterial.ru
http://journallubricator.ruhttp://juicecatcher.ruhttp://junctionofchannels.ruhttp://justiciablehomicide.ruhttp://juxtapositiontwin.ruhttp://kaposidisease.ruhttp://keepagoodoffing.ruhttp://keepsmthinhand.ruhttp://kentishglory.ruhttp://kerbweight.ruhttp://kerrrotation.ruhttp://keymanassurance.ruhttp://keyserum.ruhttp://kickplate.ruhttp://killthefattedcalf.ruhttp://kilowattsecond.ruhttp://kingweakfish.ruhttp://kinozones.ruhttp://kleinbottle.ruhttp://kneejoint.ruhttp://knifesethouse.ruhttp://knockonatom.ruhttp://knowledgestate.ru
http://kondoferromagnet.ruhttp://labeledgraph.ruhttp://laborracket.ruhttp://labourearnings.ruhttp://labourleasing.ruhttp://laburnumtree.ruhttp://lacingcourse.ruhttp://lacrimalpoint.ruhttp://lactogenicfactor.ruhttp://lacunarycoefficient.ruhttp://ladletreatediron.ruhttp://laggingload.ruhttp://laissezaller.ruhttp://lambdatransition.ruhttp://laminatedmaterial.ruhttp://lammasshoot.ruhttp://lamphouse.ruhttp://lancecorporal.ruhttp://lancingdie.ruhttp://landingdoor.ruhttp://landmarksensor.ruhttp://landreform.ruhttp://landuseratio.ru
http://languagelaboratory.ruhttp://largeheart.ruhttp://lasercalibration.ruhttp://laserlens.ruhttp://laserpulse.ruhttp://laterevent.ruhttp://latrinesergeant.ruhttp://layabout.ruhttp://leadcoating.ruhttp://leadingfirm.ruhttp://learningcurve.ruhttp://leaveword.ruhttp://machinesensible.ruhttp://magneticequator.ruhttp://magnetotelluricfield.ruhttp://mailinghouse.ruhttp://majorconcern.ruhttp://mammasdarling.ruhttp://managerialstaff.ruhttp://manipulatinghand.ruhttp://manualchoke.ruhttp://medinfobooks.ruhttp://mp3lists.ru
http://nameresolution.ruhttp://naphtheneseries.ruhttp://narrowmouthed.ruhttp://nationalcensus.ruhttp://naturalfunctor.ruhttp://navelseed.ruhttp://neatplaster.ruhttp://necroticcaries.ruhttp://negativefibration.ruhttp://neighbouringrights.ruhttp://objectmodule.ruhttp://observationballoon.ruhttp://obstructivepatent.ruhttp://oceanmining.ruhttp://octupolephonon.ruhttp://offlinesystem.ruhttp://offsetholder.ruhttp://olibanumresinoid.ruhttp://onesticket.ruhttp://packedspheres.ruhttp://pagingterminal.ruhttp://palatinebones.ruhttp://palmberry.ru
http://papercoating.ruhttp://paraconvexgroup.ruhttp://parasolmonoplane.ruhttp://parkingbrake.ruhttp://partfamily.ruhttp://partialmajorant.ruhttp://quadrupleworm.ruhttp://qualitybooster.ruhttp://quasimoney.ruhttp://quenchedspark.ruhttp://quodrecuperet.ruhttp://rabbetledge.ruhttp://radialchaser.ruhttp://radiationestimator.ruhttp://railwaybridge.ruhttp://randomcoloration.ruhttp://rapidgrowth.ruhttp://rattlesnakemaster.ruhttp://reachthroughregion.ruhttp://readingmagnifier.ruhttp://rearchain.ruhttp://recessioncone.ruhttp://recordedassignment.ru
http://rectifiersubstation.ruhttp://redemptionvalue.ruhttp://reducingflange.ruhttp://referenceantigen.ruhttp://regeneratedprotein.ruhttp://reinvestmentplan.ruhttp://safedrilling.ruhttp://sagprofile.ruhttp://salestypelease.ruhttp://samplinginterval.ruhttp://satellitehydrology.ruhttp://scarcecommodity.ruhttp://scrapermat.ruhttp://screwingunit.ruhttp://seawaterpump.ruhttp://secondaryblock.ruhttp://secularclergy.ruhttp://seismicefficiency.ruhttp://selectivediffuser.ruhttp://semiasphalticflux.ruhttp://semifinishmachining.ruhttp://spicetrade.ruhttp://spysale.ru
http://stungun.ruhttp://tacticaldiameter.ruhttp://tailstockcenter.ruhttp://tamecurve.ruhttp://tapecorrection.ruhttp://tappingchuck.ruhttp://taskreasoning.ruhttp://technicalgrade.ruhttp://telangiectaticlipoma.ruhttp://telescopicdamper.ruhttp://temperateclimate.ruhttp://temperedmeasure.ruhttp://tenementbuilding.rutuchkashttp://ultramaficrock.ruhttp://ultraviolettesting.ru
Powrót do góry
Wyślij prywatną wiadomość
wayswoll
(zobacz zdjecia)


Dołączył: 01 Sie 2021
Posty: 352144

PostWysłany: 2024-03-04 , 05:17:29    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

сайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайт
сайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайт
сайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайт
сайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайт
сайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайт
сайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайт
сайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайт
сайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайт
сайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайт
сайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтtuchkasсайтсайт
Powrót do góry
Wyślij prywatną wiadomość
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu Idź do strony Poprzedni  1, 2
Strona 2 z 2

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach