News


Jakościowe zdjęcia również w bankach zdjęć stockowych

[ 2012-08-30 09:19:31 ]

Banki zdjęć stockowych funkcjonują już od jakiegoś czasu za granicą, w naszym kraju jest to raczej nowość, ale jak się okazuje możemy spotkać w nich coraz większe grono naszych fotografów i twórców grafiki. Wiąże się to oczywiście z tym, że wiele polskich firm czy też stron internetowych potrzebuje odpowiednich zdjęć stockowych wysokiej jakości w codziennej pracy.

 

 

Obecnie praktycznie każdy posiada własną stronę internetową, na której od czasu do czasu zamieszcza odpowiednią treść. Okazuje się, że sama treść jest już mało wystarczająca i jeśli chcemy zbudować odpowiednią rzeszę użytkowników musimy również pomyśleć o estetyce naszej trony internetowej, czyli między innymi o wprowadzeniu do naszych artykułów odpowiednich grafik. Wiemy w takim przypadku, że nie możemy pobierać grafik z innych stron, bo każda grafika musi mieć odpowiednią licencję. Istnieją miejsca, z których możemy pobierać darmowe zdjęcia stockowe, ale te mają ograniczone zasoby i przeważnie nie dają nam zdjęć wysokiej jakości. Płatne Stocki to znacznie bardziej rozbudowane bazy, w których znajdujemy miliony zdjęć i najbardziej słynnych fotografów czy również agencje fotograficzne z całego świata.

 

 

Dla samego fotografa bank zdjęć to nie konkurencja, ale szansa na sprzedaż zdjęć i uzyskanie dodatkowego dochodu. Praktycznie każdy może zarejestrować się w banku zdjęć i sprzedawać tam swoje zdjęcia. Wróćmy jednak do ofert jakie proponują nam banki zdjęć funkcjonujące na naszym rynku. Jako przykład posłuży nam Depositphotos czyli zagraniczny bank stocków, który posiada również polską wersję językową strony internetowej. Jako kupujący mamy do wyboru kilka metod płatności i dwie opcje wyboru zdjęć ze względu na nasze zapotrzebowanie. Jeśli potrzebujemy większą ilość plików możemy skorzystać z odpowiednich, czasowych abonamentów, w których w zależności od pakietu możemy pobierać określoną ilość plików w ciągu dnia przez dany okres przykładowo miesiąc czy rok. Po za tym jeśli nasze potrzeby nie są tak duże możemy korzystać z kupna pojedynczych plików za kredyty. Tu cena pliku zależy od jego wielkości i waha się od 1 do 16 dolarów. Najdroższe są oczywiście pliki wektorowe, które można powiększać praktycznie do dowolnych rozmiarów bez strat na ich jakości, a najtańsze pliki o mniejszej rozdzielczości.

 

 

Do dyspozycji mamy również dwie licencję, podstawową i rozszerzoną. Pierwsza jest tańsza, wykorzystujemy ją przy pobieraniu plików na strony internetowe czy do produkcji reklam, druga jest znacznie droższa, ale na jej zasadach możemy wykorzystywać pliki graficzne do dalszej sprzedaży (tworząc z pliku jakiś produkt i sprzedając go po raz kolejny). Każdy bank zdjęć ma odrobinę inne zasady i ceny, ale ogólnie wszystko wygląda podobnie. Przykładowo zdjęcia stockowe ludzi są bardzo popularne w większości banków stockowych, dlatego jeśli chcesz zarobić na robieniu zdjęć możesz zainteresować się tym tematem.

 

 

TEKST SPONSOROWANY
 


 

© 2001 - 2021 Marek Kozera