Artykuły

Moje OnePhoto.net

Kilka słów wstępu, "dysklajmer" i dlaczego w ogóle to piszę…

Pisze bo wiele razy już to opowiadałem. Myślę ze jak napisze to może uda się to lepiej poukładać i uzupełnić o "pamięć zbiorową". Zaspokoić ciekawość, wyjaśnić niektóre wątpliwości czy pytania, dać komuś motywację do robienia różnych projektów, dać szanse uniknięcia błędów które zrobiłem ;-) A było tego sporo.

Zastrzegam – minęło prawie 9 lat. Pamięć jest zawodna, wiec czasem mogę coś pokręcić. Albo gdzieś pogubię się w chronologii, o czymś zapomnę, coś opisze tak, jak chcę to pamiętać a nie tak jak było ;-) Wybaczcie, sprostujcie, uzupełnijcie proszę.

Tam, gdzie uznam to za stosowne, nie będę pisał o konkretnych osobach tylko raczej o sytuacji czy zjawisku. Nie będę używał nazwisk, chyba ze będzie to uzasadnione i będę miał zgodę zainteresowanych wyrażoną wprost, domyślnie, lub będzie to uzasadnione "historycznie".

9 lat to kawał czasu, szczególnie ze teraz mam raptem 32 ;-) A jak pierwszy raz zacząłem kombinować z onePhoto miałem 23. Prawie 1/3 życia. Sam jestem ciekaw co z tego pisania wyjdzie, bo (i tu kolejny "dysklajmer") pisać to ja ani lubię ani umiem. Wolę mówić. Wiec pewnie będę czasem pisał jakbym mówił.

Prolog: Jak to się zaczęło ?

Dawno, dawno temu, za górą (pomysłów) i rzeką (właściwie to nie wiem czy za, ale generalnie nad Wisłą) ubzdurało się mi że chcę robić coś w Internecie. Przymierzałem się do tego raz czy dwa, na uczelni zajmowałem się Internetem "naukowo", działałem aktywnie na kilku grupach USENETowych (jak ktoś nie wie co to, to niech poczyta historię netu).

W listopadzie 1998 roku trafiłem na pl.rec.foto, i działałem tam pod Nickiem "MIHAU". "Mihau" to było nickname którego używałem wtedy już od roku-dwóch. Wcześniej - głownie na kanałach IRC -byłem "Stefanem", który zresztą potem jeszcze czasem się aktywował i w Webie.

Jako że byłem "aktywistą" szybko dałem się we znaki robiąc różne zestawienia i rankingi (np. ranking Labów, ranking aparatów, filmów), pisałem recenzje i opisy i w ogóle mieszałem z deka.

Jednym z głównych tematów (poza sprzętem oczywiście) na pl.rec.foto były fotografie oraz prośby o ocenianie fotografii. Trudno było wtedy wysyłać pliki na USENET, mało osób miało swoje strony "domowe" i w ogóle było trochę trudniej ;-) Kilka razy ktoś próbował robić coś w rodzaju galerii z możliwością komentowania, ale zwykle było to tak, że zdjęcia się gdzieś tam umieszczało a komentowało się w wątku na pl.rec.foto. Masakra.

Ewidentnie była potrzeba zrobienia tego lepiej, a jako że od pewnego czasu z moim kumplem (a później także szwagrem) Krzyśkiem Wysockim (w necie "hornet") robiliśmy serwis "pogodzinach". Stwierdziłem, że czas coś ruszyć, ambitnie zapowiedziałem stronę "fotomania".

"Fotomania" to historycznie pierwsza nazwa czegoś, co później stało się onePhoto, a pierwszy ślad po takim zamiarze udało mi się wyśledzić w czerwcu 1999 roku. Do momentu startu galerii koncepcja trochę się zmieniła i w końcu wystartowały dwa "serwisy": Fotomania oraz "Galeria Jednego Zdjęcia" czyli późniejsze onePhoto. O ile dobrze pamiętam i ślady mnie nie zmyliły, było to w ostatnich dniach września.

I tak się zaczęło. Zdjęcia przysyłaliście mailem, ja umieszczałem je na serwerze a online można było jedynie komentować. Całość stała na komputerze na którym na co dzień pracowałem, pod moim biurkiem w biurze ;-) Sklejona była na "słowo honoru". Jaki był adres? one.foto.e-net.pl.

Zainteresowanie galerią, a w szczególności wygenerowany ruch błyskawicznie spowodował kłopoty. Pierwszy "pad" Galeria Jednego Zdjęcia zaliczyła 20 października, potem jeszcze parę razy pojawiła się i znikała by ostatecznie umrzeć w tamtej formie w listopadzie, a jednocześnie rozpoczęły się prace nad PRAWDZIWYM serwisem.

Istniał już wtedy inny serwis który zrobiłem z Hornetem – pogodzinach.e-net.pl, który krótko potem przeobraził się w www.pogodzinach.pl – serwis istniejący do dzisiaj, który sprzedałem ponad 4 lata temu.

Galeria Jednego Zdjęcia miała jedno założenie, całkowicie zgodne z jej nazwą – każdy autor mógł zaprezentować jedno zdjęcie na 2 tygodnie. Komentowanie było otwarte, ale brali w nim udział praktycznie jedynie piszący na pl.rec.foto. Łatwo policzyć, że galeria przetrwała jakieś dwa cykle wystawiennicze.

Wielki powrót onePhoto (już pod tą nazwą) nastąpił w styczniu 2000 roku. Pierwsze zdjęcie umieściłem 20 stycznia (nadal pod nr 1, mimo ze oryginalne komentarze zginęły w ferworze walki) ale oficjalnie galerię udostępniliśmy chyba 30-tego. Ale o tym w następnym rozdziale ;-)
 


 

© 2001 - 2021 Marek Kozera