Nasz kodeks

Kodeks Etyczny onePhoto powstał z inicjatywy autorów i użytkowników serwisu. Zawiera podstawowe zasady, które powinny być przestrzegane w trakcie korzystania z onePhoto.

 

 • Selekcjonuj swoje zdjęcia.
  Staraj się publikować dobre zdjęcia. Nie wszystko co fotografujesz jest z idealne. Miej dystans do swoich prac. Jeżeli zamieszczasz bardzo złe zdjęcia z albumu rodzinnego, bądź przygotowany na ostre reakcje.
 • Ucz się od starszych użytkowników. Nawet jeżeli sądzisz, że jesteś dobrym fotografem, powinieneś pamiętać o rozwoju.
 • Z szacunkiem traktuj wszystkie kulturalne opinie.
  Również - a może przede wszystkim - krytyczne. W onePhoto aktywnie działają ludzie, którzy na pewno pomogą Ci w wielu sprawach.
 • Nigdy nie mścij się za nieprzychylne recenzje i oceny.
  Nie stawiaj w odwecie niskich ocen pod zdjęciami komentującego, nawet jeżeli nie podobają Ci się jego prace. Osoba, którą tak oceniasz, często nie będzie w stanie rozróżnić co jest uczciwą oceną, a co zemstą za niską ocenę wystawioną przez nią.
 • Nie mścij się za komentarze agresywne, a mogą się takie zdarzyć.
  Wojną tego nie zwalczysz. Od tego jest administracja, moderatorzy i społeczność galerii skupiona na Forum.
 • Komentuj zdjęcia innych
  Pamiętaj, że samo pokazywanie swoich zdjęć to za mało. Sam także musisz pisać opinie pod innymi zdjęciami, jeżeli chcesz, żeby pod twoimi było ich więcej. Nie wstydź się tego, że niewiele wiesz o fotografii. Pisz to, co czujesz.
 • Staraj się pisać komentarze rzeczowe i treściwe - opinie składające się z jednego przymiotnika takie nie są. Jeżeli nie masz czasu na zaglądanie do galerii, to próbuj pisać mniej komentarzy, ale tylko sensowne.
 • Staraj się pisać komentarze o zdjęciach…
  …które oceniasz. Nie nadużywaj komentarzy do pogawędek osobistych. Nie każdy komentarz musi być tylko o zdjęciu, lecz do obszerniejszych pogawędek służy przede wszystkim Forum.
 • Pisz kulturalnie i nie używaj wulgaryzmów
  Dotyczy to także warstwy językowej - ograniczaj literówki, stosuj poprawną interpunkcję i polskie znaki. Komentarze bez tego nie tylko wyglądają niechlujnie, ale często są niezrozumiałe. Przeczytaj jeszcze raz swój komentarz, zanim go wyślesz - spojrzysz na niego z dystansem.
 • Oceniaj rozsądnie
  Nie nadużywaj ocen skrajnych, ale też ich nie pomijaj. Nie wstydź się postawić niskiej oceny tam, gdzie uważasz ją za stosowną, nawet jeżeli wszystkie inne są pochlebne i nawet jeżeli dopiero się uczysz fotografii, ale koniecznie uzasadnij taką ocenę.
 • Oceniaj uczciwie
  Nie zawyżaj oceny znajomym w nadziei, że oni równie wysoko będą oceniać twoje prace. Stworzysz w ten sposób zamknięte kółko, przez co pod twoje zdjęcia przestaną zaglądać inni.
 • Nie zakładaj więcej niż jednego konta
  Szanuj ograniczenia galerii dotyczące częstotliwości wysyłania zdjęć i nie obchodź ich przez zakładanie kilku kont. Tworzysz w ten sposób zamieszanie, które może się obrócić przeciw Tobie.
 • Pamiętaj, że nie każdy widzi świat tak jak Ty
  Nie nawracaj nikogo na siłę. Doceń to, że oczami innej osoby twój ulubiony kwiat może wyglądać inaczej. Nie śmiej się z tych, którzy fotografię traktują jak sztukę. Spróbuj zrozumieć awangardowe zdjęcia, eksperymenty - nie odrzucaj ich tylko dlatego, że są "dziwne", odmienne od tego, co znasz.
 • Bądź wyrozumiały wobec redakcji, administratorów i moderatorów
   

Wielkie podziękowania dla:
turgona, dezerter, Moritmera, fenola, rami, Westerna, soy'a, trurla, elfki, i wielu innych którzy przyczynili się do powstania Kodeksu Etycznego onePhoto. 

 


 

© 2001 - 2019 Royal Ad Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością